• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Tyszka dla E24: "Brak skutecznej polityki rządu na poziomie UE nie ułatwia zablokowania Nord Stream 2"

Fot.: Kukiz'15
Fot.: Kukiz'15

W rozmowie z red. Maciejem Zaniewiczem wicemarszałek Sejmu i poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka skomentował działania rządu zmierzające do zablokowania Nord Stream 2: "Brak skutecznej polityki obecnej partii władzy na poziomie europejskim nie ułatwia tej sprawy".

Energetyka24: Jak ocenia Pan działania rządu zmierzające do zablokowania powstania gazociągu Nord Stream 2?

Marszałek Stanisław Tyszka: Zablokowanie Nord Stream 2 leży w interesie Polski i Polaków. To jest bardzo istotna kwestia. Polski rząd orientuje się bardzo mocno na Stany Zjednoczone, natomiast wydaje się, że sama presja ze strony Ameryki, jeżeli kwestia ta nie zostałaby postawiona na ostrzu noża, a jak dotychczas wydaje mi się, że nie jest, nie wystarczy. Brak skutecznej polityki obecnej partii władzy na poziomie europejskim nie ułatwia tej sprawy.

Dobrze by było, żeby coś się ruszyło, ale patrząc na ostatnie lata mam wątpliwości.

E24: Ma Pan na myśli wspólną oś z Bukaresztem i próbę blokady na poziomie europejskim z wykorzystaniem rumuńskiej prezydencji?

ST: Wówczas trzeba by zbudować dużo szerszą koalicję, również z państwami północnymi. Obecny rząd próbuje coś robić, natomiast proszę zauważyć, że jest on na noże z Brukselą pod wieloma względami.

Pożyjemy, zobaczymy, natomiast wszyscy powinniśmy życzyć sukcesów rządowi.

Komentarze