• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Turcja: Nasze nowe złoże gazu jest warte setki miliardów dolarów

Fot. 401(K) 2012 / Flickr

Szacunkowa wartość surowca zgromadzonego w największym tureckim złożu na Morzu Czarnym wynosi kilkaset miliardów dolarów - twierdzą władze w Ankarze.

„Obecna wartość gazu odkrytego na Morzu Czarnym to 400 miliardów dolarów” - oświadczył Fatih Donmez, turecki minister energetyki i zasobów naturalnych.

Dodał, że zasobność złoża sięga 540 miliardów metrów sześciennych gazu. „Gdy dojdziemy do maksymalnego wydobycia w 2026 roku, pokryjemy dzięki temu 35% naszego zużycia energii. Za 25-30 lat każdy dom będzie ogrzewany gazem z Morza Czarnego” - przekonywał minister w wywiadzie.

Czytaj też

Przypomnijmy, że w tym tygodniu Turcja rozpoczęła budowę pierwszego podmorskiego rurociągu, którym gaz ziemny ze złoża Sakarya popłynie do odbiorców.

Recep Tayyip Erdoğan uważa, że odkrycie złoża „to wydarzenie historyczne”, które dla Ankary jest „kluczem do współpracy regionalnej, a nie areną napięć i konfrontacji”. „Ci, którzy uścisną przyjazną dłoń wyciągniętą przez Turcję - najpotężniejszy politycznie i gospodarczo kraj regionu - na pewno zarobią” - mówił Erdoğan w ubiegłym roku, przemawiając w czasie wideokonferencji, zorganizowanej na okoliczność spalenia pierwszego gazu wydobytego z odwiertu testowego.

Komentarze