• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

ONZ organizuje zbiórkę na ratunek tankowca. Potrzebne 80 mln dolarów

Fot. pikrepo.com/Domena publiczna

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła internetową zbiórkę pieniędzy, by zapobiec wyciekowi ropy ze zbiornikowca FSO Safer zacumowanego u wybrzeży Jemenu. Docelowo ONZ chce zebrać 80 mln dolarów.

Liczący ponad 360 metrów tankowiec FSO Safer jest w wyjątkowo złym stanie i istnieje realna obawa o to, że z czasem może się rozpaść lub dojdzie w nim do eksplozji.

Na jego pokładzie znajduję się ponad milion baryłek ropy. Akcja ratunkowa zakłada przepompowanie jej na inny statek i zabezpieczenie przed rozlaniem się po Morzu Czerwonym.

Organizacja ostrzegała, że w przypadku wycieku, jego usunięcie będzie kosztować nawet 20 miliardów dolarów.

Czytaj też

Walka z czasem trwa, ponieważ pogoda u wybrzeży Jemenu zacznie się pogarszać już we wrześniu. Wtedy silne wiatry i i prądy morskie znacznie utrudnią akcję ratunkową i zwiększą ryzyko katastrofy.

A jest ono dość duże, ponieważ wojna w Jemenie od 2015 roku blokuje rozładunek statku i wstrzymuje jego konserwację.

Wydawać się to może dość zaskakujące, że organizacja, która zrzesza 193 państwa nie posiada wystarczających funduszy do przeprowadzenia akcji. Jest ona finansowana ze składek, które obligatoryjnie wnoszą wszystkie kraje członkowskie, a jej wysokość jest ustalana na podstawie możliwości finansowych państwa, wielkości dochodu narodowego oraz liczby ludności.

Po nagłośnieniu sytuacji, Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone zobowiązały się wpłacić po 10 mln dolarów.

Komentarze