Reklama

Gaz

Trump zwalnia morski transport LNG z przeglądów środowiskowych

Fot. Ken Hodge/Flickr/CC3.0
Fot. Ken Hodge/Flickr/CC3.0

Departament Energii Stanów Zjednoczonych wydał w czwartek przepisy wykluczające przeglądy środowiskowe dotyczące transportu morskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG). Administracja Trumpa ujawnia w ostatniej chwili prawo wspierające przemysł paliw kopalnych.

Przepisy, które Departament Energii zamieścił w notatce przed publikacją w Rejestrze Federalnym, zwalnia wnioski o zezwolenie na transport LNG z uwzględniania przeglądów środowiskowych, które były wymagane na podstawie prawa środowiskowego, ustawy o polityce środowiskowej państwa.

Wymóg dotyczył tylko dostaw LNG do krajów, z którymi Waszyngton nie ma umowy o wolnym handlu, takich jak Chiny.

Administracja Trumpa prowadzi politykę "dominacji energetycznej", aby zwiększyć produkcję i eksport paliw kopalnych. Promowała eksport LNG do Azji i Europy jako alternatywę dla gazu z Rosji.

Reklama

Reklama

Będzie zmiana za administracji Bidena?

Analitycy twierdzą, że reguła zostanie obalona przez administrację prezydenta elekta Joe Bidena i zakwestionowana przez grupy ekologiczne w sądach.

"Nowa zasada może zostać uchylona w ramach wczesnych działań wykonawczych dotyczących klimatu przez administrację Bidena" - poinformowali analitycy ClearView Energy Partners.

Departament Energii stwierdził w powiadomieniu, że zasada "zaoszczędzi czas i wydatki w procesie zgodności NEPA". Zasada obowiązuje 30 dni po publikacji Rejestru Federalnego czyli nieco ponad dwa tygodnie przed inauguracją.

Reklama

Komentarze

    Reklama