Reklama

Gaz

Rosyjskie media: Były ambasador USA w Polsce pomagał w walce z Nord Stream 2

Fot./ United States Mission Geneva / Flickr
Fot./ United States Mission Geneva / Flickr

Rosyjskie media odnotowały, że Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, pomagał amerykańskiemu rządowi w przeciwdziałaniu projektowi Nord Stream 2.

W opinii Daniela Frieda, który pełnił funkcję koordynatora ds. polityki sankcji w Departamencie Stanu USA, NS2 to inicjatywa, której celem jest nie tylko wykluczenie Polski i Ukrainy z systemu tranzytowego, ale również doprowadzenie do „rozłamu” w Europie.

Dyplomata jest zdania, że Niemcy popełniły błąd zgadzając się na budowę rurociągu oraz negocjując w tej sprawie ponad głowami Polaków, Ukraińców i generalnie państw regionu.

W opinii byłego ambasadora najwłaściwszym doraźnym rozwiązaniem byłoby wstrzymanie robót budowlanych, aby decyzje ws. projektu podejmował nowy niemiecki rząd.

„Ewentualna rosyjska ofensywa na Ukrainę, w zasadzie uniemożliwiłaby Niemcom utrzymanie obecnego stanowiska wobec Nord Stream 2” - dodał Fried w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. „Byłem w wielu administracjach amerykańskich. Czasem popełnialiśmy błędy – i wtedy trzeba szukać pomocy, żeby wycofać się z takich sytuacji, przy pomocy przyjaciół i sojuszników. To, co zrobił Schroeder, to hańba. Niemcy to wiedzą. Ale trzeba stale przypominać sobie, że zagrożenie dla Europy i demokracji to system putinowski” - dodał.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama