Rosyjskie media: Były ambasador USA w Polsce pomagał w walce z Nord Stream 2

22 kwietnia 2021, 16:16
Fot.: United States Mission Geneva : Flickr
Fot./ United States Mission Geneva / Flickr

Rosyjskie media odnotowały, że Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, pomagał amerykańskiemu rządowi w przeciwdziałaniu projektowi Nord Stream 2.

W opinii Daniela Frieda, który pełnił funkcję koordynatora ds. polityki sankcji w Departamencie Stanu USA, NS2 to inicjatywa, której celem jest nie tylko wykluczenie Polski i Ukrainy z systemu tranzytowego, ale również doprowadzenie do „rozłamu” w Europie.

Dyplomata jest zdania, że Niemcy popełniły błąd zgadzając się na budowę rurociągu oraz negocjując w tej sprawie ponad głowami Polaków, Ukraińców i generalnie państw regionu.

W opinii byłego ambasadora najwłaściwszym doraźnym rozwiązaniem byłoby wstrzymanie robót budowlanych, aby decyzje ws. projektu podejmował nowy niemiecki rząd.

„Ewentualna rosyjska ofensywa na Ukrainę, w zasadzie uniemożliwiłaby Niemcom utrzymanie obecnego stanowiska wobec Nord Stream 2” - dodał Fried w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. „Byłem w wielu administracjach amerykańskich. Czasem popełnialiśmy błędy – i wtedy trzeba szukać pomocy, żeby wycofać się z takich sytuacji, przy pomocy przyjaciół i sojuszników. To, co zrobił Schroeder, to hańba. Niemcy to wiedzą. Ale trzeba stale przypominać sobie, że zagrożenie dla Europy i demokracji to system putinowski” - dodał.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
rob ercik
piątek, 23 kwietnia 2021, 17:11

Ciekawe, kto wywołał majdan w Kijowie i zdestabilizował cały region?

LeLo
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 23:26

Zapewne te same siły które wcześniej wywołały w 1917 r. tzw. "rewolucję październikową" i zdestabilizowały cały region, tj. doprowadziły do rozpadu i upadku Rosji carskiej i odzyskania niepodległości przez Polskę, Finlandię i państwa bałtyckie.

HeHe
wtorek, 27 kwietnia 2021, 19:31

DOPRAWDY!? Reaktywowano WKP(b)?? Z tego wynika, że te 5 mld dolarów na ukraińską "demokrację" o których mówiła Viki Nuland Amerykanie przekazali WKP(b) a ta dawała po 30 dolarów za dobę na Majdanie (rejestracja przy wejściu, po okazaniu dokumentu ID, płatne przy opuszczaniu Majdanu, również po okazaniu ID). Czyli według ciebie drugi Majdan został zorganizowany przez WKP(b) ... .

Davien
niedziela, 25 kwietnia 2021, 11:47

Janukowych i Rosja jakbys nie wiedział.

Tweets Energetyka24