Reklama

Gaz

Rosyjski wicepremier: Ukończymy Nord Stream 2 bez względu na działania Amerykanów

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Projekt Nord Stream 2 zostanie ukończony pomimo destrukcyjnych działań Stanów Zjednoczonych, które próbują utrudnić jego realizację - oświadczył Aleksander Nowak, obecnie rosyjski wicepremier, a wcześniej minister energetyki.

„Europejskie kraje oraz firmy są nim zainteresowane. Jesteśmy przekonani, że pomimo destrukcyjnych posunięć, które obserwujemy ze strony Stanów Zjednoczonych, co oczywiście opóźnia realizację, zostanie on ukończony” - zapowiadał Nowak w wywiadzie telewizyjnym.

W dalszej części rozmowy Nowak dodał: „Ten projekt jest w pełni zgodny z prawem europejskim”. Jego zdaniem USA chcą za wszelką cenę sprzedawać skroplony gaz do Europy, więc „w rzeczywistości są to nierynkowe metody konkurencji”.

Reklama
Reklama

Przenosząc się na chwilę w świat ludowych podań aż chciałoby się tutaj wtrącić: „przyganiał kocioł garnkowi”. Wszak to przeciwko Gazpromowi Komisja Europejska prowadziła od 2012 roku postępowanie dotyczące stosowania…. nieuczciwych praktyk. Spółka de facto przyznała się do szeregu naruszeń, co zaowocowało wydaniem tzw. decyzji dot. zobowiązań. Pozwala ona uniknąć kar finansowych, ale równocześnie obliguje do zaprzestania dalszych naruszeń w określonych obszarach i otwiera drogę do postępowań przed sądami arbitrażowymi oraz powszechnymi.

Wracając jedna do wywiadu - wicepremier Nowak jest przekonany, że budowa Nord Stream 2 zakończy się sukcesem, a rurociąg nie będzie stał pusty. Opiera on swą wiarę na postawie „europejskich partnerów”, którzy są zainteresowani zakupami surowca słanego przez Bałtyk.

Komentarze