• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosyjski MSZ: Polska przeszkadza w uruchomieniu Nord Stream 2

Fot. www.mid.ru

Polska nie ustaje w wysiłkach, aby storpedować uruchomienie rurociągu Nord Stream 2 - grzmi rosyjski MSZ w przeddzień spotkania Zbigniewa Raua z Siergiejem Ławrowem. Polski minister będzie uczestniczyć w rozmowach przede wszystkim jako aktualnie urzędujący przewodniczący OBWE.

„Polska nie przestaje torpedować uruchomienia projektu Nord Stream 2 oraz podważać reputację Gazpromu, jako wiarygodnego dostawcy gazu ziemnego do Europy” - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Czytaj też

Rosjanie oskarżyli również PGNiG, który został dopuszczony do procesu certyfikacji, że jego działania uniemożliwiają niemieckiemu regulatorowi wydanie „zezwoleń niezbędnych do uruchomienia gazociągu”.

Przypomnijmy, że z końcem grudnia wygasa kontrakt jamalski, na podstawie którego rosyjski gaz płynie obecnie do Polski. To umowa, której zapisy oraz proces zawierania były wielokrotnie krytykowane (m.in. przez NIK). Strona polska poinformowała Gazprom Export, że nie zamierza przystępować do negocjacji ukierunkowanych na jego przedłużenie.

Komentarze