• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosjanie eksportują coraz mniej gazu

Fot. www.gazprom.com

Z danych udostępnionych przez Gazprom wynika, że eksport do krajów spoza WNP - a więc głównie Europy - zmniejszył się w okresie styczeń-maj o prawie 1/3.

W okresie od 1 stycznia do 15 maja bieżącego roku Gazprom wysłał do Europy 65,6 mld m3 gazu. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego oznacza to obniżkę o 28,9%.

Warto podkreślić, że obniżka eksportu nastąpiła w nietypowym okresie, jeśli chodzi o cykl funkcjonowania rynku gazu, ponieważ trwa zapełnianie magazynów przed sezonem zimowym. Wiele wskazuje na to, że w bólach i niekonsekwentnie, ale Europa zaczyna wyciągać wnioski z kryzysu surowcowego wywołanego przez Rosję. Dane Gas Infrastructure Europe mówią, że pomimo zmniejszenia importu z Rosji, tempo zapełniania podziemnych magazynów było w maju najszybsze od ponad dekady. Rekordowy okazał się również wolumen sprowadzonego LNG.

Czytaj też

W ubiegłym miesiącu do PMG w UE popłynęło 15,6 mld m3 gazu - 52% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. O 11,8% przebity został nie tylko poprzedni rekord dla miesiąca maja (z 2018 roku), ale także poprzednie historyczne maksimum z roku 2017 (o 3,9%).

W maju rekordowy okazał się również przesył gazu z terminali LNG do europejskiej sieci przesyłowej - 10,8 mld m3. Od początku roku wolumen wyniósł 52,45 mld m3. Dla porównania, w tym samym okresie Gazprom eksportował do krajów spoza WNP (także Chin) 61 mld m3 surowca.

Komentarze