Reklama

Gaz

Rosja i Serbia porozumiały się w sprawie niższej ceny gazu na pół roku

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Prezydent Serbii Alaksandar Vuczić poinformował w czwartek po rozmowach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, że kraje porozumiały się w sprawie ceny gazu dla Serbii, która na kolejne sześć miesięcy wyniesie 270 dolarów za 1 tys. m sześciennych.

"Serbia otrzyma na kolejne sześć miesięcy gaz po 270 dolarów za 1000 metrów sześciennych" - poinformował Vuczić. Ocenił, że jest to bardzo dobra cena.

Putin podczas spotkania z Vucziciem w Soczi obiecał, że Rosja w sprawie ceny gazu "znajdzie takie rozwiązanie, które będzie do przyjęcia dla serbskich przyjaciół".

Obecny kontrakt gazowy między Rosją i Serbią wygasa pod koniec roku. Cena, którą zakłada ta umowa, to właśnie 270 dol. za 1 tys. metrów sześciennych surowca. Pierwsza propozycja nowego kontraktu przewidywała, jak poinformował Vuczić, że cena wzrośnie do 789-790 USD. Serbski prezydent oświadczył, że cena ta jest za wysoka dla jego kraju.

Obaj politycy rozmawiali w czwartek także o współpracy wojskowej; Putin podkreślił, że wciąż jest ona rozwijana. "Regularnie prowadzimy wspólne ćwiczenia, rozwijamy współpracę między resortami siłowymi, ministerstwami obrony i sztabami generalnymi" - powiedział.

Serbscy wojskowi uczą się na rosyjskich uczelniach. Rosję i Serbię łączą też kontrakty na dostawy rosyjskiego sprzętu dla Belgradu.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Naiwny

    Ponownie przypomnę, że Panowie Prezydenci rozmawiali też o budowie w Serbii ruskiej elektrowni atomowej.

Reklama