Reklama

Gaz

Przez terytorium Ukrainy przesłano już ponad 3 biliony metrów sześciennych gazu

Fot. thisisbossi / Flickr
Fot. thisisbossi / Flickr

Ukraina w okresie swojej niepodległości umożliwiła tranzyt do Europy ponad 3 bilionów metrów sześciennych gazu - podaje tamtejszy operator systemu przesyłowego.

„Niepodległa Ukraina przetransportowała ponad 3 biliony m3 gazu do krajów europejskich. To w przybliżeniu roczne zużycie błękitnego paliwa przez wszystkie państwa świata”  - czytamy w oświadczeniu firmy.

Reklama
Reklama

Ukraińcy podkreślają, że tranzyt surowca przez ich terytorium był i pozostaje przykładem udanej współpracy z zagranicznymi partnerami oraz gwarancją długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego UE.

„Ukraina zawsze w pełni przestrzegała swoich zobowiązań dotyczących tranzytu paliwa do europejskich konsumentów - nawet w okresach bezpośredniej presji politycznej ze strony Federacji Rosyjskiej na początku roku 2009 lub podczas agresji wojskowej w 2014 r.” - czytamy. 

Nieco wcześniej operator informował, że w październiku, pomimo sytuacji na rynku gazu, tranzyt do UE spadł o 19% w stosunku do września. Obecna umowa między Ukrainą a Rosją zakłada, że wolumen surowca nie powinien być mniejszy niż 40 mld m3 rocznie. Kiedy Moskwa nie wypełnia tego zobowiązania i tak musi płacić za zarezerwowaną przepustowość.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Naiwny

  I to chyba wystarczy. Jeszcze trzy lata czyli ok. 120 mld m3 gazu i można będzie rury wycinać na złom.

 2. January

  Ile skradziono gazu???

  1. Rosomak

   Nie martw się jak skończą się ilości na umowach to zakręca kurek i powiedzą idźcie do Ukrainy po gaz i macie ns1 i ns2 oraz gazociąg na Białorusi

 3. laurka

  :).

Reklama