Reklama

Gaz

Porozumienie ws. NS2: Rosja zostanie objęta sankcjami, jeśli będzie agresywna wobec sąsiadów

Fot. www.nord-stream2.com
Fot. www.nord-stream2.com

Prezydent USA powiedział w oświadczeniu, że Nord Stream 2 nie da się już zatrzymać, ponieważ budowa jest ukończona w 99%. Uzasadniał w ten sposób decyzję o zniesieniu sankcji wobec projektu i pójściu na daleko idące ustępstwa wobec Władimira Putina.

W oświadczeniu opublikowanym przez służby prasowe Białego Domu podkreślano również zaangażowanie Niemiec w przygotowanie ewentualnej „odpowiedzi”, jeśli Rosja wykorzysta dostawy energii do wywierania presji na inne kraje lub podejmie kolejne agresywne działania przeciwko Ukrainie. 

Reklama
Reklama

Może ona obejmować nałożenie sankcji na eksport rosyjskich surowców energetycznych. Warto mieć jednak na uwadze w tym kontekście skuteczność wcześniejszych obostrzeń oraz kreatywność wielu europejskich firm (także niemieckich) w ich omijaniu.

Umowa niemiecko - amerykańska zakłada również utworzenie specjalnego funduszu, który miałby pomóc głównie w zielonej transformacji ukraińskiej energetyki.

Ważną kwestią pozostaje tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy po wygaśnięciu obecnych porozumień. „Innym aspektem tej umowy jest poparcie dla przedłużenia umowy między Federacją Rosyjską a Ukrainą w sprawie tranzytu. Jak wiadomo, wygasa ona w 2024 roku. Będziemy starać się (…), aby została przedłużona o 10 lat” – powiedziała Victoria Nuland, zastępca sekretarza stanu, podczas przesłuchania w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA.

Umowa Waszyngtonu z Berlinem spotkała się z ostrą krytyką ze strony Polski, Ukrainy oraz ekspertów dostrzegających fasadowy charakter środków zapobiegawczych.

Reklama

Komentarze

    Reklama