Reklama

Gaz

Po raz pierwszy od lat Brytyjczycy odbiorą LNG z Australii

Fot. Iker Merodio / Flickr

Wielka Brytania oczekuje na ładunek skroplonego gazu ziemnego z Australii. To pierwsza taka sytuacja od co najmniej sześciu lat - informuje Bloomberg.

Zdaniem agencji ten krok podkreśla desperację Europy w zmaganiach z „najgorszym od dziesięcioleci kryzysem energetycznym”.

Bloomberg podaje, powołując się na firmę Kpler, że jednostka LNG Attalos jest w drodze do Zjednoczonego Królestwa. W jej zbiornikach znajduje się LNG pochodzące z australijskiego projektu North West Shelf.

Czytaj też

Z analizy dokonanej przez agencję wynika, że to pierwsza dostawa LNG do Wielkiej Brytanii z regionu Azji i Pacyfiku od 2016 roku. Europa stosunkowo rzadko sprowadza stamtąd surowiec ze względu na koszty długiej podróży oraz wysoki popyt ze strony azjatyckich klientów, który ogranicza jego dostępność.

Tym razem sytuacja jest jednak nieco inna, ponieważ Stary Kontynent poszukuje gazu przed sezonem zimowym, a popyt w Chinach został czasowo stłumiony. Zdaniem agencji to właśnie skłoniło handlowców do przekierowania ładunków na „droższe” rynki.

Komentarze