Reklama

Wiadomości

Druga strona "przykręcania kurka". Ogromne problemy Gazpromu

Spadek akcji Gazpromu, zdjęcie ilustracyjne.
Spadek akcji Gazpromu, zdjęcie ilustracyjne.
Autor. Fot. Flickr, Canva

Rosyjski koncern Gazprom poinformował, że jego eksport gazu ziemnego spadł o 36,2 proc. do 78,5 mld metrów sześciennych od stycznia do połowy sierpnia, ponieważ dostawy do Europy spadły.

Reklama

Produkcja gazu ziemnego również spadła, zmniejszając się o 13,2 proc. do 274,8 mld m3 od 1 stycznia do 15 sierpnia w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku - wynika z oświadczenia Gazpromu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, Gazprom zmniejszył dostawy do krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski, Bułgarii i Finlandii. Dwa miesiące temu Rosja drastycznie zmniejszyła dostawy gazu przez kluczowy gazociąg Nord Stream do Niemiec do 40 proc. przepustowości. Po 10-dniowym okresie regularnych konserwacji Gazprom jeszcze bardziej ograniczył przepływy Nord Streamu do 20 proc. możliwości gazociągu pod koniec lipca. Rosyjskie wyjaśnienie jeszcze niższych przepływów gazu do Europy było takie, że kolejna turbina w stacji kompresorowej została wysłana do naprawy, podczas gdy ta, która wróciła z remontu w Kanadzie, nie została jeszcze zwrócona i zainstalowana.

Unia Europejska ze swojej strony zmniejszyła o 50 proc. zależność od dostaw rosyjskiego gazu, ale konieczne będą oszczędności, by wyrównać różnicę za pomocą alternatywnych dostaw. Tak stwierdził na początku tego miesiąca we wpisie na blogu wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Czytaj też

"Już poradziliśmy sobie z ogólnym zmniejszeniem udziału importu rosyjskiego gazu z 40% na początku roku do około 20% obecnie, głównie poprzez zakup większej ilości LNG, którego udział w zużyciu gazu podwoił się z 19% do 37%" - powiedział najwyższy dyplomata UE. Również we wtorek Gazprom ostrzegł, że tej zimy ceny gazu w Europie mogą skoczyć o 60 proc. Europejskie ceny gazu są już bardzo wysokie i nadal rosły w tym tygodniu, ponieważ popyt jest wysoki w czasie fali upałów, a dostawy innych paliw do produkcji energii są ograniczone przez niski poziom wody w głównym europejskim korytarzu transportu ropy naftowej, rzece Ren.

Europejskie ceny benchmarkowe gazu w holenderskim hubie TTF wzrosły w poniedziałek 15 sierpnia o 2% do 211,35 euro za megawatogodzinę, a we wtorek rano w Amsterdamie skoczyły o kolejne 5,9% do 239,62 euro za megawatogodzinę.

Reklama

Komentarze

    Reklama