Reklama

Gaz

Nord Stream 2 AG wystąpiła o certyfikację w charakterze niezależnego operatora

Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Fot. © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Spółka Nord Stream 2 AG, która buduje i będzie operatorem gazociągu Nord Stream 2, zwróciła się do władz niemieckich o przeprowadzenie certyfikacji jako niezależnego operatora systemu przesyłowego gazu - podały media w Rosji, powołując się na służby prasowe spółki.

Komunikat ten głosi, że Nord Stream 2 AG złożyła wniosek do Niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur - BNetzA) o "certyfikację prewencyjną jako niezależny operator systemu transportowego".

Spółka zapowiedziała przy tym, że nadal będzie podejmować kroki prawne dotyczące dyrektywy gazowej UE. Chodzi o odwołanie się w sądach niemieckich od odrzucenia jej wniosku o wyłączenie budowanego przez Gazprom gazociągu spod znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej.

Dyrektywa, która weszła w życie w 2019 roku, przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego.

Prawo to zakłada, że podmioty eksploatujące gazociąg są zobowiązane do zapewnienia rozdziału między systemami przesyłowymi a ich operatorami oraz do ustanowienia niedyskryminującego systemu dostępu operatorów trzecich do systemu przesyłowego oraz dostaw gazu na podstawie publikowanych taryf.

Reklama
Reklama

W przypadku Nord Stream 2 jego operator - spółka Nord Stream 2 AG - w 100 proc. należy do Gazpromu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama