Reklama

Gaz

Niemieckim landom grożą niedobory gazu - rząd ostrzega przed działaniami Rosji

Fot. www.nord-stream.com

Niemiecki rząd ostrzegł kraje związkowe, że może dojść do regionalnych niedoborów gazu. Władze spodziewają się, że po zakończeniu prac konserwacyjnych na Nord Stream 1, Rosja będzie szukać pretekstu do dalszego wstrzymywania przesyłu.

Reklama

Dziennik „Bild”, na który powołują się także inne niemieckie media, podaje, że Wolfgang Schmidt (szef Urzędu Kanclerza Federalnego) poinformował o spodziewanych zakłóceniach dostaw rosyjskiego gazu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Nawet jeśli sytuacja bezpośrednio nie dotknie całego terytorium Niemiec, to w poszczególnych krajach związkowych może dojść do niedoborów i sytuacji kryzysowych.

Gazeta twierdzi, że z rządowych symulacji wynika, iż do przejścia przez zimę bez drastycznych utrudnień wystarczyłoby Niemcom zrealizowanie 40% uzgodnionych wcześniej dostaw surowca. Scenariusz ten ma być jednak uważany za mało realny.

Dalsze prognozy są jeszcze trudniejsze, ponieważ zakładają utrzymanie uzależnienia od rosyjskiego gazu także w sezonie 2023/2024 oraz możliwość podwojenia lub potrojenia cen.

Reklama

Komentarze

    Reklama