• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Monachium: Ławrow i Maas omawiali Nord Stream 2

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow omówił w sobotę z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem w kuluarach 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa sytuację w syryjskiej prowincji Idlib, "format normandzki" w sprawie Donbasu i gazociąg Nord Stream 2.

Podczas rozmów "strony wymieniły opinie na temat prowadzenia prac w ramach formatu normandzkiego, dotyczącego uregulowaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy, na podstawie decyzji szczytu w Paryżu 9 grudnia 2019 roku" - głosi komunikat wydany przez MSZ po rozmowach. W grudniu w Paryżu rozmawiali prezydenci tzw. czwórki normandzkiej, jak nazywany jest format rozmów na temat Donbasu w gronie czterech państw: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Ławrow i Maas uczestniczyli wspólnie w sobotę w śniadaniu roboczym z udziałem przedstawicieli biznesu niemieckiego i rosyjskiego. Było ono poświęcone "gospodarczej agendzie relacji rosyjsko-niemieckich", ze szczególnym uwzględnieniem możliwości rozwoju kontaktów inwestycyjnych i w sferze produkcji, w tym tworzenia możliwości eksportowych na rynkach krajów trzecich - przekazało MSZ w Moskwie.

„Szczególną uwagę zwrócono na projekty w sektorze energetycznym, na kontynuację budowy gazociągu Nord Stream-2. Dyskutowano praktyczne kwestie dotyczące rozwoju dialogu między EAEU i UE z perspektywą stworzenia warunków do utworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej i humanitarnej od Lizbony do Władywostoku” - czytamy w oświadczeniu.

MSZ Rosji zapewniło przed kilkoma dniami, że Moskwa ukończy budowę gazociagu, który ma prowadzić z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego, bez względu na ewentualne sankcje ze strony USA.

W trwającej do niedzieli dorocznej 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa brało udział ponad 500 wysokiej rangi przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i ruchów obywatelskich z całego świata. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Źródło:
PAP

Komentarze