MKiŚ: certyfikacja Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom

5 sierpnia 2021, 15:50
nord stream 2-connecting-pipe-sections-above-water-axel-schmidt-3-201908_small_rgb
Fot. Nord Stream 2/ © Alex Schmidt
Energetyka24
Energetyka24

Procedura certyfikacji Nord Stream 2 musi odpowiadać najwyższym europejskim standardom - podkreśla resort klimatu i środowiska. Szef MKiŚ dodał, że niemiecki urząd regulacyjny, mając na uwadze kontrowersje związane z Nord Stream 2, powinien dążyć do zagwarantowania konkurencji.

W poniedziałek PGNiG i jego niemiecka spółka córka PST złożyły wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu prowadzącym do certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2. O taką zgodę do niemieckiego regulatora zwrócił się właściciel gazociągu - spółka Nord Stream 2 AG.

"Z zadowoleniem przyjąłem informację, że spółki z GK PGNiG złożyły wniosek o włączenie ich do postępowania certyfikującego Nord Stream 2" - podkreślił w czwartek cytowany przez resort minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Wyjaśniono, że procedura certyfikacji wynika bezpośrednio z przepisów prawa europejskiego i ma zapewniać niezależność operatora gazociągu od spółek zajmujących się m.in. obrotem gazem ziemnym. "Certyfikowany podmiot ma obowiązek zapewnienia równej konkurencyjności dla wszystkich zainteresowanych uczestników rynku, jak również określania opłat związanych z użytkowaniem gazociągu na transparentnych i uczciwych zasadach" - wskazano.

Ministerstwo dodało, że w ocenie PGNiG i PST, Nord Stream 2 nie daje gwarancji należytej realizacji zasad wynikających z legislacji europejskiej, przede wszystkim z tzw. trzeciego pakietu energetycznego. "Już sam fakt, że właściciel infrastruktury Nord Stream 2 wystąpił o certyfikację modelu operowania gazociągiem, która w najsłabszy sposób chroni uczestników rynku, budzi obawy. Co więcej, wątpliwości budzi możliwość przyjęcia takiego modelu operatorstwa na tym gazociągu, zważywszy, że nie został on oddany do użytkowania przed datą wskazaną w przepisach UE" - podkreślono.

Reklama
Reklama

Szef MKiŚ Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że niemiecki urząd regulacyjny, mając na uwadze liczne kontrowersje związane z gazociągiem, jak również niedawną sprawę antymonopolową prowadzoną przeciwko właścicielowi Nord Stream 2 – Gazpromowi, powinien dążyć do jak najpełniejszego zagwarantowania konkurencji. "Polska będzie wykorzystywała wszelkie dostępne środki, aby zapewnić pełną wykonalność przepisów europejskich na infrastrukturze importowej do UE, w tym na gazociągu Nord Stream 2" - zapewnił.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
fakty nie rosyjskie mity
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:46

Rosjanie będą chcieli jak najszybciej przepchnąć NS2 bo im się wykrusza towarzystwo spod znaku STASI którym obracali niczym lalkami w cyrku. Następni nie będą już tak przychylni.

Karl Frank
niedziela, 8 sierpnia 2021, 01:15

A Schröder tez byl ze STASI. A byly premier Francji tez ze STASI. Merkelowa jako byla komunistka miala stracha przed USA. Nastepni kanclerze Niemiec postawia USA do pionu.

fakty nie rosyjskie mity
niedziela, 8 sierpnia 2021, 17:12

USA? Lol. Przecież to USA trzyma Niemcy w kieszeni od zakończenia wojny :) Jeżeli Niemcy kogoś wypionują to Rosjan. Tylko stara agentura KGB musi się zestarzeć.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 5 sierpnia 2021, 21:57

Czy ten klaun wie, że za wyj. ostatnich 12Mm NordStream leci wodami międzynarodowymi i nie podlega jurysdykcji UE? Dlatego III pakiet energetyczny obowiązuje tylko na ostatnich 12Mm i tam się mogą podłączać "niezależni dostawcy gazu" np. "z Kataru"! Za to klaun przekona się co to jest III pakiet energetyczny, jeśli Solorz i Rosjanie postawią elektrownię atomową w Kaliningradzie: wtedy Polskie Sieci Energetyczne, jak i Taurony itp., ponieważ leżą w UE i jej jurysdykcji, jak najbardziej będą musiały przesyłać i sprzedawać rosyjski prąd i to na niedyskryminacyjnych warunkach tylko jednakowych z polskimi podmiotami! Niemcy z zemsty za opóźnianie NS2 już tego na Polin dopilnują! :D

czytelnik D24
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:27

Ostatnie mile morskie to wybrzeże Niemiec (przez które NS2 wychodzi na plażę) a co za tym idzie wody terytorialne Niemiec należących do UE a nie wody międzynarodowe.

Karl Frank
piątek, 6 sierpnia 2021, 11:04

nie goraczkuj sie Niemcy sa wsciekli na szantaz Polski i Ukrainy ze za chwile postawia obydwa te kraje do pionu. A w tym wzgledzie maja mozliwosci nieograniczone. Przeciez nawet Merkel byla komunistka wiec sluchajaca sie USA jak ojca, powiedziala Bidenowi: Joe jezeli bardzo chcecie my wystepujemy z NATO a nas niech zastapia Polska, Litwa, Ukraina Estonia i inne. No i Joe wyzebral troche tranzytu ukrainskiego by jego syn mial z tego jakies dochody bo wpakowal tam kupe forsy. I na tym sie skonczylo. Merkel byla pierwszym i ostatnim kanclerzem tak ugodowym z USA bo byla podpadnieta komunistka. Kazdy inny kanclerz Niemiec bedzie mindestens jak Schröder ktory ani myslal isc do Iraku i gdyby byl nadal kanclerzem bylby Niemcow wycofal z Afganistanu. Laschet najpowazniejszy kandydat na kanclerza pochodzi z jednego z najbardziej uprzemyslowionych krajow Niemiec. I jest kandydatem niemieckiego przemyslu i jest jasne ze bedzie w pierwszej kolejnosci dbal o kase Niemiec, co moze miec fatalne skutki na finansowanie calej Uni. A pozatym pochodzi z zachodniego landu i Rosja i Europa Wschodnia to dla niego temat z Marsa. Jeszcze gorzej jego przeciwnik z tej samej partii stary lis März. Tego nawet USA nie akceptuja bo on by rozpoczal wojne gospodarcza z USA.

Davien
wtorek, 17 sierpnia 2021, 11:20

Jak widze chcecie stanowczo zombiaku by was USA trzeci raz ustawiła do pionu jak poprzednio to robili:) Aha Laschet już zapowiedziała że jak zostanie kanclerzem to ten szkodliwy i trujacy NS-2( jego słowa) idzie na śmietnik historii:)

Moskwicz w F1
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:29

Następny mitoman, który wierzy w boskość Niemiec i że wyjdą z NATO.

Karl Frank
niedziela, 8 sierpnia 2021, 01:20

To dlaczego Merkel zalatwila z Bidenem wszystko co chciala zalatwic? Nie wierze w boskosc Niemiec tylko wiem ze USA napewno sie bardziej licza z Niemcami niz Europa wschodnia.

a
piątek, 6 sierpnia 2021, 23:07

A Francja jakoś zawiesiła, dlaczego tego nie mogą zrobić Niemcy?

Davien
wtorek, 17 sierpnia 2021, 11:21

A potem pokornie wrócili jak sie przekonali ile sami "moga" bez NATO:))

Moskwicz w F1
sobota, 7 sierpnia 2021, 12:43

Bo za dużo korzyści czerpią z dojenia USA. Czy to finansowych czy w zakresie technologii.

Krakowiaczek ci ja
piątek, 6 sierpnia 2021, 10:50

Ale jaka certyfikacje europejska srodowiskowa ma Jamal i tranzyt ukrainski? A rurociagi ruskie ktorymi Azarbejdzan (pupilek USA dopoki Turcja z Rosja nie zajely sie Gornym Karabachem: firma Socer ) majcy sprzedaz nawet w Szwajcarii, ciagnie swoje produkty do Europy ma jakiekolwiek certyfikacje?

Komentator
czwartek, 5 sierpnia 2021, 20:10

W jaki sposób polska zamierza uzyskać dostęp do NS2?

mc.
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:19

Nie zamierzamy.

i wszystko jasne
piątek, 6 sierpnia 2021, 10:49

Czyli żadnych podstaw do włączenia Polski do postępowania certyfikacyjnego NS2 nie ma. Nawet tłuczki powinny to zrozumieć.

Moskwicz w F1
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:30

Jak nie ma? Podstawą jest członkostwo Polski w UE i już samo to wystarczy za dobry powód :)

Zadnych zobowiazan
niedziela, 8 sierpnia 2021, 01:24

Czlonkostwo z ktorego sie systematycznie nie wywiazujecie.

Moskwicz w F1
niedziela, 8 sierpnia 2021, 17:13

My się nie wywiązujemy? A mówisz to jako kto?

i wszystko jasne
piątek, 6 sierpnia 2021, 18:38

Czyli jednak nie rozumieją.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 5 sierpnia 2021, 21:58

Nie zamierza! Odrzuciła, pełna pychy, ofertę Rosji i Niemiec odnogi NS2 do Polin umieszczonej za zaworem do Niemiec (czyli bez możliwości odłączenia Polin bez odłączenia Niemiec)... :D

Krakowiaczek ci ja
piątek, 6 sierpnia 2021, 11:13

a durni i tchorzliwi Czesi wskoczyli na te propozycje i beda dostawac gaz z NS2. Polacy zamiast tego przekopuja Mierzeje Wislana zeby paru rybakow nie musialo sie czuc kontrolowanych przez Rosjan i aby chinskie kontenerowce mogly cumowac w Elblagu z towarem dla Austrii ktory bedzie przewozony dalej autostradami A1, A3. A Slowacy ktorzy maja kompleksy w stosunku do Czechow i Wegrow uparli sie nie brac ruskiego gazu jak tamci i beda przez Polske brali norweski ktory sie konczy i bedzie coraz drozszy bo warunki ekspolatacji sa coraz ciezsze. A potem beda brali przez Swionioujscie od Kataru ciagniony przez pol swiata majac ruski pod nosem. Kazdemu wedlug jego zyczen.

Tweets Energetyka24