Reklama

Gaz

Minister obrony Niemiec: Nord Stream 2 to nie jest mój ulubiony projekt

Fot. INSM / Flickr
Fot. INSM / Flickr

Gazociąg Nord Stream 2 to nie jest mój ulubiony projekt, ale cieszę się, że trwają rozmowy o tym, jak ograniczyć jego negatywne skutki dla Ukrainy i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej - powiedziała w środę w Waszyngtonie minister obrony RFN Annegret Kramp-Karrenbauer.

"Mówiłam już wcześniej, że Nord Stream 2 nie jest moim ulubionym projektem. Wiem, że toczą się obecnie rozmowy między naszymi rządami, by zapewnić, że Ukraina, ale też inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej nie będą poszkodowane i nie będą mogły być przedmiotem szantażu" - powiedziała niemiecka minister podczas dyskusji w think tanku German Marshall Fund w Waszyngtonie. Jak dodała, jest to pozytywny krok naprzód, który ma dać gwarancję bezpieczeństwa zainteresowanym krajom i pozwolić na ukończenie gazociągu.

Reklama
Reklama

Kramp-Karrenbauer stwierdziła, że mimo pozytywnej atmosfery i wniosków z genewskiego spotkania prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina, Niemcy powinni być świadomi, że deklaracja rosyjskiego przywódcy w sprawie rozmów o kontroli zbrojeń ma też swoją "drugą stronę", a Moskwa cały czas zaangażowana jest w działania wrogie wobec Europy.

Oceniła, że mimo ciągłych problemów, jakie sprawia Rosja, to Chiny, są głównym "wyzwaniem systemowym" dla Zachodu. Zastrzegła przy tym, że Chiny są mimo to ważnym partnerem handlowym, a współpraca z Państwem Środka jest niezbędna w kwestii zmian klimatu. 

Wizyta minister obrony jest kolejną wizytą przedstawicieli niemieckich władz w Waszyngtonie w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu stolicę USA odwiedził minister gospodarki Peter Altmaier, który odbył rozmowy na temat Nord Stream 2 i wyraził nadzieję, że do sierpnia uda się rozstrzygnąć spór z USA w tej sprawie. W czwartek przybędzie natomiast wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz, który ma rozmawiać na temat proponowanej przez USA globalnej minimalnej stawki podatku CIT. Na 15 lipca planowana jest natomiast wizyta kanclerz Angeli Merkel.

"Niemcy są jednym z naszych najwierniejszych sojuszników i wzmacnianie naszych relacji dwustronnych jest najwyższym priorytetem dla administracji Bidena" - oznajmił szef Pentagonu po spotkaniu z szefową resortu obrony RFN.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama