• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Media: Ukrainie nie starczy gazu na cały sezon grzewczy

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Zapasy gazu w podziemnych magazynach na Ukrainie zmniejszają się z dnia na dzień o 2-3%, a dostawy paliwa nie są realizowane od początku października - pisze ukraińskie wydanie UNIAN.

Według władz paliwa wystarczy dla obywateli, ale elementarne obliczenia sugerują, że stanie się to tylko wtedy, gdy wszyscy zimę będzie łagodna. Jeśli temperatura powietrza w ogóle nie spadnie poniżej zera, to sezon grzewczy zostanie zakończony.

Na początku zimy magazyny na Ukrainie będą stanowić tylko połowę całkowitej objętości - to około 16 miliardów metrów sześciennych z maksymalnych 31 miliardów.

Reklama
Reklama

Rok temu Ukraina pochwaliła się rekordowymi zasobami gazu – prawie 27 mld metrów sześciennych. Kraj zamierzał nawet sprzedawać paliwo do krajów europejskich.

W pierwszym pełnym miesiącu sezonu grzewczego 2021-2022 z magazynów wypompowano ponad 2 mld m3 błękitnego paliwa. Należy zauważyć, że jesień była bardzo ciepła: średnia temperatura w kraju w listopadzie była na poziomie plus 7-8 stopni.

Przed Ukrainą cztery i pół miesiąca ogrzawania budynków mieszkalnych i wszystkich obiektów infrastrukturalnych. W takim przypadku ostateczne zużycie gazu będzie w dużej mierze zależeć od wskaźników pogodowych. W mroźne dni ono wzrasta, przy odwilżach maleje.

Komentarze