Reklama

Gaz

Kongres USA gotów nałożyć nowe sankcje na Nord Stream 2

Fot. nord-stream.com
Fot. nord-stream.com

Gazeta Handelsblatt donosi, że Waszyngton rozważa możliwość nałożenia nowych sankcji na projekt gazociągu Nord Stream 2 powołując się na Richarda Grenella, ustępującego ambasadora USA w Niemczech.

"Przedstawiciele wszystkich frakcji zgadzają się na dalsze sankcje" - powiedział dyrektor wywiadu krajowego Grenell, który spotkał się z politykami w Kongresie w zeszłym tygodniu.

"Pomimo kampanii wyborczej w USA proces przyjęcia ustawy może być szybki" - dodał Grenell.

Gazprom podjął decyzję o samodzielnym ukończeniu gazociągu Nord Stream 2 po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na operatora projektu, Nord Stream 2. Z powodu tych sankcji wykonawca, szwajcarska firma Allseas, która układała rury, przerwała pracę. W układanie rur zaangażowane były trzy statki firmy - Pioneering Spirit, Solitaire i Audacia.

Następnie Gazprom postanowił zastosować własną warstwę rur - zmodernizowany statek Akademik Czerski w Nachodce. Obecnie, zgodnie z serwisem internetowym www.vesselfinder.com, statek znajduje się w porcie Mukran na wyspie Rugia. W pobliżu Lubmin znajduje się stacja poboru gazu Gascade dla obu Nord Stream.

Według niemieckiej publikacji Focus amerykański senator republikanów Ted Cruz powiedział, że jeśli Gazprom użyje statku Akademik Czerski do ukończenia gazociągu, "prezydent USA może i powinien nałożyć sankcje na Gazprom". W szczególności Cruz zagroził menedżerom Gazpromu zakazu wjazdu do USA i zamrożenia aktywów finansowych. 

19 maja niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że ​​"tematy związane z sytuacją wokół statku do układania rur" w Berlinie są znane.

Maas powiedział, że w Berlinie nie otrzymano ostrzeżeń od ambasady USA w tym zakresie.

Komentarze