• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Japonia przekieruje część LNG do Europy, jeśli Rosja zakłóci dostawy gazu? Waszyngton i Tokio prowadzą rozmowy

Fot. kees torn / Flickr

Stany Zjednoczone wystosowały pytanie do Japończyków, czy byliby oni skłonni przekierować część importu LNG do Europy, jeśli agresywna polityka Władimira Putina zakłóci dostawy - informuje Reuters, powołując się na cztery źródła zbliżone do amerykańskiego rządu.

Nieco wcześniej japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda, cytowany przez agencję, stwierdził, że Tokio rozważa sposoby, w jakie mogłoby pomóc, jeśli dojdzie do zakłóceń przesyłu rosyjskiego gazu do Europy.

Czytaj też

W tym kontekście warto odnotować niedawne słowa Kadri Simson, unijnej komisarz ds. energii: „Ostatnie miesiące cały nam wyobrażenie o naszej odporności oraz zdolności reagowania na ograniczenie dostaw gazu z Rosji. Reakcja rynku w styczniu, kiedy nastąpił wzrost importu skroplonego gazu ziemnego, pokazała, że Europa może liczyć na zdywersyfikowaną i w pełni funkcjonalną infrastrukturę gazową” - mówiła.

Komisarz dodała, że nie Wspólnota przygotowuje się także na ewentualność, w której ze względu na agresję Moskwy dojdzie do zakłóceń. „Wierzymy, że rezerwy gazu w UE i nasza sieć terminali, uchronią nas przed poważnymi problemami z dostawami. Bardzo ważnym jest jednak, abyśmy nadal monitorowali sytuację i starannie przygotowywali się na wszelkie scenariusze - zarówno na poziomie regionalnym, jak i krajowym” - dodała.

  • LNG

Komentarze