Reklama

Gaz

Gazprom podbija stawkę i twierdzi, że eksploatacja Nord Stream 1 może grozić wybuchem

Fot. www.nord-stream.com / Nord Stream AG
Fot. www.nord-stream.com / Nord Stream AG / ilustracyjne

Gazprom twierdzi, że praca Nord Stream 1 bez naprawienia odkrytej niedawno „usterki” może grozić nawet wybuchem rurociągu. Innego zdania są niemiecki Siemens oraz rząd federalny, który wprost oskarża Rosję o celowe zatrzymanie przepływu surowca.

„Dalsza eksploatacja (…) bez wyeliminowania zidentyfikowanych usterek stwarza ryzyko pożaru lub wybuchu” - twierdzą przedstawiciele Gazpromu. Zdaniem firmy mamy do czynienia z sytuacją, która wpływa na „bezpieczeństwo przemysłowe”.

Rosjanie oświadczyli również, że nie mogą użytkować „niesprawnej” turbiny, ponieważ byłoby to sprzeczne z rosyjskim ustawodawstwem w zakresie bezpieczeństwa tego typu instalacji.

Czytaj też

Przypomnijmy, że pod różnymi pretekstami Gazprom na przestrzeni ostatnich tygodni dostawy przez Nord Stream 1, aby finalnie zawiesić je kilka dni temu, a później ogłosić, że z powodów „technicznych” muszą one zostać zatrzymane na dłuższy, nieokreślony czas.

Z rosyjskim stanowiskiem nie zgadza się niemiecki Siemens. „Takie nieszczelności zwykle nie wpływają na pracę turbiny i można je naprawić na miejscu. Jest to rutynowa procedura zawarta w pracach konserwacyjnych. W przeszłości wystąpienie tego rodzaju wycieków nie prowadziło do zatrzymania pracy ”- powiedział rzecznik firmy.

Komentarze