Reklama

Gaz

Finowie idą na wojnę z Gazpromem - nie chcą płacić za gaz w rublach

Fot. gazprom.ru
Fot. gazprom.ru

Fińska spółka Gasum poinformowała, że skierowała do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie pozew dotyczący współpracy z Gazpromem.

Reklama

Spór pomiędzy Gasum i Gazprom Export trwa już od pewnego czasu. Jednym z jego najważniejszych elementów jest kwestia dokonywania płatności za gaz w rublach - czego żądają Rosjanie, a na co nie zgadzają się Finowie.

Reklama

Poinformowali oni, że jest to rozwiązanie nieakceptowalne. W komunikacie dodano również, że z powodu „znaczących” sporów dot. interpretacji innych zapisów umowy, podjęto decyzję o skierowaniu sprawy do trybunału.

Czytaj też

Finowie uważają, że istnieje wysokie ryzyko wstrzymania dostaw surowca do ich kraju. Nie mają złudzeń, że Rosja już dawno przestała być (jeśli w ogóle kiedykolwiek była) wiarygodnym partnerem na rynku energii.

Reklama

Obecnie trwają prace, których zwieńczeniem ma być zwiększenie wolumenu nierosyjskiego gazu, tłoczonego do odbiorców w Finlandii. Ważną rolę w tym planie odgrywa gazociąg Balticconnector, który został oddany do użytku w roku 2019. Łączy on Estonię z Finlandią, liczy 150 km i ma dzienną przepustowość na poziomie 7,2 mln m3.

Reklama

Komentarze

    Reklama