Reklama

Gaz

Przełomowe słowa niemieckiego wicekanclerza: „Rosja używa gazu jako broni” [KOMENTARZ]

Autor. Bündnis 90/Die Grünen Nordrhein-Westfalen / Flickr

Rosja zaczęła używać dostaw paliw kopalnych jako broni - powiedział wicekanclerz Niemiec Robert Habeck. Zaznaczył też, że RFN może być gotowa do wstrzymania odbioru rosyjskiego gazu już najbliższej zimy.

Reklama

Jak informuje portal Clean Energy Wire, niemiecki wicekanclerz oraz minister gospodarki i klimatu Robert Habeck powiedział, że Rosja „zaczęła używać dostaw paliw kopalnych, takich jak ropa i gaz, jako broni”. „Sytuacja eskaluje w taki sposób, że zapowiedzi użycia dostaw energii jako broni stają się rzeczywistością w niektórych miejscach” – powiedział Habeck podczas briefingu prasowego po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​usankcjonuje byłą niemiecką spółkę zależną Gazpromu – Gazprom Germania.

Reklama

Wicekanclerz RFN stwierdził przy tym, że Niemcy są na tę sytuację przygotowane. Zdaniem Habecka, jego kraj może wstrzymać odbiór rosyjskiego gazu już nadchodzącej zimy. „Jeśli na przełomie roku będziemy mieć pełne moce magazynowe, jeśli dwa z czterech wyczarterowanych przez nas pływających terminali LNG będą już podłączone do sieci i jeśli zaoszczędzimy odpowiednio dużo energii poprzez ograniczenie konsumpcji i podniesienie efektywności, to będziemy w stanie przetrwać zimę, nawet jeśli rosyjskie dostawy gazu zostaną odcięte” – powiedział.

Czytaj też

Habeck uprzedził jednak, że takie zaburzenia będą miały swoje konsekwencje „Nawet gdyby wszystkie powyższe warunki zostały spełnione, ceny gazu z pewnością byłyby bardzo wysokie, a magazyny zaczęłyby świecić pustkami pod koniec zimy” - oznajmił

Reklama

„Wszystko sprowadza się do niższej konsumpcji” - podkreślił Habeck, dodając, że zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe powinny zmniejszyć zużycie. „Są to decydujące kroki, aby uniknąć sytuacji kryzysowej. Każdy powinien wykonać swoją część” – podkreślił.

Niemcy przez lata prowadziły bezalternatywną politykę energetyczną, nastawioną na głęboką współpracę z Rosją. RFN miała być hubem kontynentalnym dla rosyjskiego gazu słanego magistralami Nord Stream. Po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę Berlin wykonał szereg działań w celu obniżenia zależności importowej od reżimu Władimira Putina. Niemcy zamierzają wzmocnić rozwój źródeł odnawialnych, postawić w kilkanaście miesięcy terminale do odbioru LNG, ustanowić prawnie krajowe rezerwy gazu oraz węgla kamiennego i rozbudować możliwości magazynowe błękitnego paliwa o 2 mld metrów sześciennych.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. DDR

    No cóż na problemy socjalizmu odpowiedzią będzie jeszcze więcej socjalizmu To typowe dla krajów w których rządzą czerwono zieloni