Reklama

Ropa

Indie korzystają z wojny na Ukrainie i sprowadzają rekordowo dużo rosyjskiej ropy

Autor. Sanyam Bahga / Flickr

Rosja stała się jednym z największych dostawców ropy naftowej do Indii - wskazują dane za kwiecień. Należy spodziewać się, że w nadchodzących miesiącach będziemy obserwować tutaj tendencję wzrostową.

Reklama

Udział Rosji w imporcie ropy naftowej do Chin wzrósł w kwietniu do rekordowych 6%. Przełożyło się to na 277 baryłek dziennie, czyli ponad 300% więcej niż w marcu, kiedy raportowano dostawy na poziomie 66 tys. b/d. Moskwa zajmowała wówczas odległe dziesiąte miejsce pod względem udziału w indyjskim rynku.

Reklama

Największym dostawcą „czarnego złota” do Indii pozostaje Irak. Za nim plasują się odpowiednio Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czytaj też

Udział afrykańskiej ropy spadł do około 6% w kwietniu, czyli znacznie mniej niż w marcu (14,5%). Redukcji o prawie połowę uległy również dostawy ze Stanów Zjednoczonych (do 3%).

Reklama

W minionym miesiącu dostawy ropy naftowej do Indii drogą morską osiągnęły rekordowy poziom ponad 4,8 miliona baryłek dziennie.

Kraj ten jest trzecim co do wielkości importerem ropy naftowej na świecie. Przewiduje się, że w 2022 r. zapotrzebowanie na ropę w Indiach przekroczy 5 mln baryłek dziennie. Tymczasem produkcja krajowa spada. Zależność Indii od dostaw ropy zza granicy przekroczyła 85%.

Reklama

Komentarze

    Reklama