Reklama

Gaz

Departament Stanu USA rozszerzył sankcje na Nord Stream 2

Fot. nord-stream.com
Fot. nord-stream.com

Zgodnie ze zaktualizowanymi danymi opublikowanymi we wtorek na stronie internetowej Departamentu Stanu,  amerykańskie sankcje nałożone na Nord Stream 2 objęły także firmy świadczące usługi lub fundusze na modernizację lub instalację sprzętu na statkach do układania rurociągu.

"Takie działania podlegające sankcjom (…) mogą obejmować między innymi świadczenie usług lub udogodnień w celu modernizacji lub instalacji wyposażenia dla tych statków lub finansowania modernizacji lub instalacji wyposażenia dla tych statków" - czytamy w dokumencie.

Jak zauważył Bloomberg, rosyjski statek do układania rur "Akademik Czerski" musi zostać ponownie wyposażony, aby wypełnić zadania związane z ukończeniem projektu.

Wcześniej informowano, że "Akademik Czerski" i inne statki znajdują się naprzeciwko Mierzei Kurońskiej w pobliżu Kaliningradu.

Reklama

Statek dostawczy Finval zbliżył się do potencjalnej Akademika, i wszedł w tryb testowy, podczas gdy sam Czerski znajduje się w trybie ograniczonej manewrowości.

Niedaleko Akademika Czerskiego znajdują się także dostawcy Baltic Researcher i Umka Marine Rescue Service, którzy wcześniej brali udział w pracach nad Nord Stream 2. Ponadto statki "Ivan Sidorenko" i "Ostap Szeremet" nadal znajdują się w pobliżu Kaliningradu, które również mogą być zaangażowane w projekt.

Reklama

Kontrowersyjny projekt

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dni Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Allseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało 100 km. Kreml jednak odgraża się, że Nord Stream 2 zostanie ukończony.  Teraz USA dołożyło kolejne sankcje, co stawia jeszcze więcej znaków zapytania a propos przyszłości projektu.

Reklama

Komentarze

    Reklama