Reklama

Gaz

Akademik Czerski obrał kurs na Niemcy. Dokończy Nord Stream 2?

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Należący do Gazpromu statek Akademik Czerski, który wedle Moskwy jest w stanie dokończyć gazociąg Nord Stream 2, opuścił port w Kaliningradzie i udał się w kierunku Niemiec.

Służący do układania rur okręt opuściła Nachodkę 10 lutego, okrążyła Afrykę, a 2 maja dotarła do portu w Kaliningradzie. Podczas rejsu wielokrotnie zmieniał miejsce docelowe.

Neu Mukren, terminal promowy w pólnocno-wschodnich Niemczech  jest wskazany jako następny cel podróży statku – wskazuje portal vesselfinder.com. Port ten znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miejsca budowy gazociągu. 

Rosyjski minister energii Alexander Novak w grudniu poinformował, że wykorzystanie Czerskiego jest jedną z opcji ukończenia Nord Stream 2, ale dodatkowe przygotowanie statku zajmie trochę czasu.

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dni Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Allseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało ok. 100 km.

Komentarze