• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Akademik Czerski na niemieckich wodach - ułoży brakującą część Nord Stream 2

Fot. Luigi Rosa / Flickr
Fot. Luigi Rosa / Flickr

Dziś w nocy Akademik Czerski opuścił duńskie wody i udał się w kierunku wyłącznej strefy ekonomicznej Niemiec, gdzie ułożyć ma brakujące elementy rurociągu Nord Stream 2. 

„Statek do układania rur, Akademik Czerski, ułoży 2,6 km odcinek drugiej nitki rurociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. Wszystkie prace prowadzone będą w zgodzie z otrzymanymi zezwoleniami” - poinformowała spółka odpowiedzialna za realizację inwestycji. 

Reklama
Reklama

Szef Nord Stream 2 AG, Matthias Warnig, oświadczył niedawno w wywiadzie dla „Handelsblatt”, że spodziewa się zakończenia procesu układania rur pod koniec sierpnia. Obecnie projekt ukończony jest w 98%, zakończono budowę pierwszej nitki rurociągu. Kolejnym krokiem będą aktywności związane z certyfikacją oraz testami - szacuje się, że potrwają one 2-3 miesiące.

Przypomnijmy, że projekt Nord Stream 2 zakłada budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m3 rocznie - z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Przeciwko inwestycji protestują kraje Europy Środkowej i Wschodniej - na czele z Polską i Ukrainą. Do pewnego momentu inwestycję aktywnie zwalczały także Stany Zjednoczone, ale po objęciu urzędu przez Joe Bidena sytuacja uległa zmianie.

Komentarze