• Partner główny
    Logo Orlen

Elektromobilność

Fortum wybuduje sieć wysokosprawnych stacji ładowania samochodów elektrycznych

Fot. Fortum
Fot. Fortum

Fortum wybuduje sieć wysokosprawnych stacji ładowania samochodów elektrycznych na trasie łączącej Oslo, Sztokholm i Helsinki. Infrastruktura będzie przeznaczona dla nowych modeli pojazdów o długim zasięgu, przekraczającym 300 kilometrów i wyższej szybkości ładowania, które mają pojawić się na rynku na początku 2018 roku. Rozwiązanie Fortum pozwoli im na pokonanie drogi z Helsinek do Oslo w takim samym czasie jak tradycyjnym samochodom.

Wysokosprawne stacje ładowania pojazdów elektrycznych Fortum (High-Power Charging) będą dysponowały mocą jednostkową od 150 do 350 kilowatów i będą przystosowane do obsługi głównych modeli samochodów dostępnych na rynku. Pierwsze cztery stacje ładowania zostaną wybudowane jeszcze w tym roku. Ich instalacja stanowi pierwszy krok w kierunku stworzenia w krajach nordyckich infrastruktury, która pozwoli kierowcom na pełne wykorzystanie zalet nowych modeli samochodów elektrycznych i umożliwi podróżowanie na długich dystansach.

Zobacz także: Elektromobilność: Fortum i Energa łączą siły

Fortum posiada bogate doświadczenia w instalowaniu i zarządzaniu sieciami ładowania samochodów elektrycznych. Firma zdobyła je między innymi w Norwegii, która dysponuje największym rynkiem tego typu pojazdów w Europie – po jej drogach jeździ już ponad 100 tysięcy aut elektrycznych. Infrastruktura Fortum w ramach systemu o nazwie Charge&Drive w krajach nordyckich składa się łącznie z 1 200 ładowarek, włączając w to 450 punktów szybkiego ładowania o mocy 50 kilowatów. Firma aktywnie poszukuje kolejnych partnerów do współpracy i chce rozwijać swoją sieć w Europie.

,,Projekt Fortum Charge&Drive rozpoczął się w 2010 roku i pierwotnie miał na celu połączenie stolic krajów nordyckich stacjami szybkiego ładowania. Przez te lata wiele się nauczyliśmy i udało nam się zbudować najwyższą jakość usług, które są cenione przez klientów. Uważamy, że nadszedł odpowiedni moment żeby powrócić do naszego pomysłu i za pośrednictwem wysokosprawnych stacji ładowania zagwarantować kierowcom możliwość pełnego wykorzystania potencjału samochodów elektrycznych" podkreśla Markus Hökfelt, odpowiedzialny w Fortum za projekt Charge&Drive.

Komentarze