Farma fotowoltaiczna zasili oczyszczalnię ścieków

2 września 2020, 15:13
5757680998_5abea811fe_c
Fot. Michael Mees / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Na terenie oczyszczalni ścieków w Lublinie powstała farma fotowoltaiczna, która ma dostarczać energię na potrzeby oczyszczalni. Inwestycja kosztowała lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) ponad 8 mln zł.

Instalacja złożona z ponad 6,5 tys. paneli monokrystalicznych, rozmieszczonych na obszarze ponad 4 hektarów, ma produkować energię elektryczną na poziomie ok. 2 tys. MWh rocznie.

„To stanowi około 10-12 proc. ogólnego zużycia energii przez oczyszczalnię. Gros energii, którą zużywamy w oczyszczalni, jest produkowane przez gazogeneratory (z biogazu-PAP) i to jest około 60 proc. Jeśli dołożymy te 10 proc. z paneli, to można powiedzieć, w dużym uproszczeniu, że 70 proc. energii mamy z własnego źródła” - powiedział prezes MPWiK Sławomir Matyjaszczyk podczas prezentacji farmy w środę w Lublinie. 

Farma fotowoltaiczna w oczyszczalni ścieków „Hajdów” w Lublinie to jedna z największych tego typu instalacji w obiektach wodociągowych w Polsce. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł i została sfinansowana ze środków własnych spółki.

Matyjaszczyk powiedział, że trudno dziś precyzyjnie określić, jakie oszczędności przyniesie ta instalacja. „Myślę, że rocznie, w zależności od cen energii, będzie to od 500 tys. do miliona zł oszczędności” – dodał. Według szacunków, przy obecnych cenach energii zwrot kosztów budowy farmy ma nastąpić najpóźniej w ciągu 6-7 lat. 

„Jestem ogromnie dumny z tej inwestycji. Wpisuje się w dynamiczny rozwój miasta i pokazuje, że nasze spółki świetnie inwestują, uzyskując bardzo dobry efekt ekonomiczny, a w tym przypadku również ekologiczny” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

MPWiK już do wielu lat realizuje strategię wykorzystywania energii produkowanej z własnych i odnawialnych źródeł. Obecnie 60 proc. energii zużywanej w oczyszczalni ścieków pozyskiwane jest z biogazu otrzymywanego z fermentacji odpadów ściekowych. „Tak naprawdę byliśmy pionierami, jeśli chodzi o wykorzystywanie własnego źródła energii, bo pierwszy gazogenerator zainstalowany został w 2000 roku” – dodał Matyjaszczyk. 

Według szacunków firmy tylko od 2007 r. w zespołach prądotwórczych zasilanych biogazem wyprodukowano ponad 76,3 tys. MWh energii. „To odpowiada oszczędnościom na zakup energii w tym okresie w wysokości ponad 25,4 mln zł” – zaznaczył dyrektor Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” Andrzej Pecio. 

MPWiK jest spółką będącą własnością gminy Lublin. Głównym przedmiotem jej działalności jest produkcja, dystrybucja i sprzedaż wody oraz usługi w zakresie odbioru i oczyszczania ścieków. Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków „Hajdów" przyjmuje ścieki komunalno - przemysłowe z Lublina, Świdnika oraz gminy Wólka Lubelska. Oczyszczalnia położona jest na wschodnich obrzeżach miasta, pomiędzy rzeką Bystrzycą a trasą wylotową w kierunku Łęcznej. Łącznie teren oczyszczalni obejmuje prawie 63 ha.(PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24