Reklama

Elektroenergetyka

Energa inwestuje w Ostrołęce

Fot. Energa
Fot. Energa

Energa wybuduje w Ostrołęce nie tylko nowy blok energetyczny, ale również wyremontuje most nad Narwią oraz zmodernizuje jedną głównych ulic w mieście. – Nowa elektrownia jest szansą na rozwój zarówno Energi, jak i regionu. Największe korzyści osiągniemy działając wspólnie – powiedział Daniel Obajtek podczas spotkania z prezydentem Ostrołęki.

Nowa inwestycja to nie tylko nowe miejsca pracy przy budowie i eksploatacji elektrowni, ale potężny zastrzyk energii dla całego regionu - podkreślali podczas spotkania, Daniel Obajtek, prezes Energa SA oraz Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

„To inwestycja równie ważna dla Ostrołęki, jak i dla nas. A najważniejsze, że jest kluczowa dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego” - mówił Daniel Obajtek.„Na jej realizację nie byłoby jednak szans, gdyby nie zaangażowanie Ministerstwa Energii i wkład ministra Tchórzewskiego w prace nad systemowym uregulowaniem problemu niedoboru mocy”. 

Zobacz także: Udany I kwartał 2017 r. dla Grupy Energa

Podczas spotkania prezes Energi zapowiedział, że firma oprócz inwestycji w nowy blok energetyczny planuje także modernizację starego mostu na Narwi, którym biegnie ul. Mostowa oraz gruntowną przebudowę ul. Krańcowej, jednej z głównych miejskich ulic. To inwestycje ważne dla lokalnych społeczności. Jednocześnie dzięki nim sprawniej przebiegać będzie budowa i eksploatacja nowej elektrowni. Z inicjatywy władz Miasta od września w Ostrołęce powstanie z kolei klasa o profilu elektroenergetycznym. Energa zapowiedziała, że będzie ją wspierać organizując m.in. staże, stypendia i pomoce naukowe. Firma chce w ten sposób wykształcić pokolenie energetyków o kompetencjach najbardziej odpowiadających jej aktualnym potrzebom.

„Kiedy w 2012 roku Energa wstrzymała przygotowania do budowy elektrowni poczuliśmy, że oddala się od nas wielka szansa. Teraz znów pracujemy nad uwolnieniem ogromnego potencjału, który drzemie w Ostrołęce. Dziękujemy Enerdze za tą wspólną wizję przyszłości i jej partnerstwo. Przejawia się ono zresztą w bardzo wielu dziedzinach. Przykładem jest wojewódzki finał Energa Basket Cup, który już w niedzielę rozegra się w Ostrołęce”powiedział Janusz Kotowski.

Zobacz także: Koniec „bizancjum” w Enerdze

Daniel Obajtek, który wcześniej spotkał się z pracownikami istniejącej Elektrowni B zapewnił, że nowa elektrownia nie jest zagrożeniem dla istniejących miejsc pracy, a oni sami obsługują dziś jedne z najsprawniejszych w Polsce bloków klasy 200 MWe.

„Jesteście specjalistami stanowiącymi o sile naszej firmy, naszym największym kapitałem. Na pewno będziemy inwestować w rozwój ludzi, którzy pracują z zaangażowaniem i dobrze wynagradzać rzetelną, ciężką pracę”  – mówił Daniel Obajtek.

Energa zakończyła niedawno modernizację ostatniego z trzech bloków Elektrowni Ostrołęka B. Obecnie posiadają one łączną zainstalowaną moc zwiększoną do 681 MW. Ponadto wyposażone są w instalacje produkujące ciepło sieciowe i parę technologiczną dla mieszkańców i odbiorców przemysłowych. Dzięki inwestycjom bloki spełniają surowe normy środowiskowe, a możliwy czas ich eksploatacji wydłużył się.

Podczas spotkania z pracownikami, prezes Energa SA odniósł się także do zapowiadanych zmian w strukturze Grupy, zapewniając, że celem zmian jest likwidacja niepotrzebnych etatów kierowniczych i wzmocnienie kompetencji energetycznych koncernu„Efekt synergii, jaki przynosi spłaszczanie struktury, już możemy zaobserwować, zatrudniamy m.in. około stu nowych osób do obsługi sieci”– mówił.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Zobacz także: Grupa Energa zamierza „inwestować w przyszłość”

kn/Energa

Reklama

Komentarze

    Reklama