• Partner główny
    Logo Orlen

Elektromobilność

Pojazdy elektryczne częściej kupują najbogatsi

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Badania opublikowane w czwartek przez norweski Urząd Statystyczny pokazały, że prawdopodobieństwo kupienia elektrycznego samochodu w Norwegii jest dwa razy większe, jeśli klient należy do najbogatszej części populacji - podała agencja Bloomberga.

Norwegia jest dla pojazdów z napędem elektrycznym jednym z największych rynków na świecie. W pierwszej połowie 2019 r. samochody zelektryfikowane odpowiadały za 45 proc. sprzedanych aut - wynika z najnowszych danych  norweskiej organizacji branżowej OFV. W analogicznym okresie rok wcześniej udział tego rodzaju samochodów w rynku wyniósł 31 proc.

Według Bloomberga wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych był spowodowany wprowadzeniem na lokalny rynek samochodu Tesla Model 3, który w pierwszej połowie roku odpowiadał za 14 proc. wszystkich nowych rejestracji.

Norwegia oferuje nabywcom pojazdów z napędem elektrycznym duże ulgi podatkowe i zwolnienie z różnych opłat. Jak zauważył serwis, gwałtowny wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych przyczyni się do zmniejszenia tegorocznego wpływu do budżetu o ok. 3 mld koron (301 mln euro).

Źródło:
PAP

Komentarze