Reklama

Elektromobilność

Morris może wrócić na rynek z elektrycznym samochodem dostawczym

Fot.: wikimedia.commons.org
Fot.: wikimedia.commons.org

W Wielkiej Brytanii trwają prace nad wskrzeszeniem marki motoryzacyjnej Morris. Historyczną nazwą miałyby być sygnowane elektryczne samochody dostawcze - podał w poniedziałek serwis Automotive News.

Ostatni pojazd Morrisa opuścił fabrykę przedsiębiorstwa British Leyland w 1984 roku. Sama marka istniała od 1919 roku kiedy założył ją William Morris.

W 1926 roku firma kontrolowała 42 proc. brytyjskiego rynku nowych samochodów. Jej jednym z kluczowych modeli był Morris Minor, tani pojazd kierowany do masowego odbiorcy. Do 1971 roku na całym świecie sprzedano ich 1,6 mln egzemplarzy.

W ubiegłym tygodniu chiński start-up Morris Commercial ogłosił współczesną wersję samochodu dostawczego Morris J-Type. Będzie wzorowany na oryginalnej wersji, produkowanej w latach 1948-1961, a za jego napęd odpowiadać będzie silnik elektryczny zasilany akumulatorami litowo-jonowymi.

Na razie nie podano gdzie samochód będzie produkowany. Założycielka Morris Commercial Qu Li zapowiedziała, że prototyp będzie zaprezentowany jeszcze tej jesieni. Wcześniej Li była dyrektorką MG Rover, które zbankrutowało w 2005 roku.

W dawnej fabryce Morrisa w Oxfordzie produkowane są obecnie samochody marki Mini, która należy do niemieckiego koncernu BMW.

Komentarze