Reklama

Elektroenergetyka

Zacieśnienie współpracy energetycznej Polski i Litwy

Fot.:KPRM
Fot.:KPRM

Podpisane w piątek porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki i transportu morskiego powinno dać kolejny impuls do współpracy naszych państw - podkreślił w piątek premier Litwy Saulius Skvernelis. Jak dodał, cieszy go współpraca Polski i Litwy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Premierzy Polski Litwy Mateusz Morawiecki Saulius Skvernelis wzięli w piątek udział w Wilnie w ceremonii podpisania memorandum o porozumieniu między polskim ministerstwem energii i jego litewskim odpowiednikiem oraz w ceremonii podpisania memorandum o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda.

Na konferencji prasowej litewski premier podkreślił, że "nie można pominąć milczeniem wspaniałej współpracy (Polski i Litwy) w dziedzinie energetyki".

"Jesteśmy wdzięczni za wsparcie na rzecz synchronizacji sieci energetycznych państw bałtyckich z kontynentalnymi sieciami europejskimi przez Polskę" - mówił. "Jesteśmy bardzo wdzięczni za stanowisko Polski odnośnie niekupowania energii elektrycznej z niebezpiecznej elektrowni jądrowej w Ostrowcu" - dodał Skvernelis.

Wyraził też nadzieję, że w najbliższej przyszłości rozpocznie się budowa gazociągu Polska-Litwa. "Podpisane dziś porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki i transportu morskiego powinno dać kolejny impuls do współpracy naszych państw" - ocenił.

Szef litewskiego rządu podkreślił, że cieszy również "aktywna bilateralna współpraca w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa".

"Jesteśmy wdzięczni Polsce za znaczący wkład w zapewnienie bezpieczeństwa w regionie. Mamy wiele wspólnych interesów. Sytuacja w regionie zobowiązuje nas do wspólnego planowania obrony regionalnej, zwłaszcza, jeśli chodzi o misję Baltic Air Policing" - podkreślił.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama