Reklama

Wiadomości

UE zdecydowała o podwojeniu handlu energią elektryczną z Ukrainą

Sieć energetyczna Ukrainy
Autor. Fot. Pixabay.com

Unia Europejska podjęła decyzję o podwojeniu wolumenu handlu energią elektryczną z Ukrainą - poinformowała we wtorek unijna komisarz ds. energii Kadri Simson po spotkaniu w Brukseli z ukraińskim ministrem energetyki Hermanem Hałuszczenko.

Reklama

Jak pisze agencja Ukrinform, decyzja ta jest efektem synchronizacji sieci energetycznych Ukrainy i Mołdawii z europejskimi systemami energetycznymi, co pozwala mówić o handlu energią elektryczną na pełną skalę między Ukrainą a Unią Europejską.

Reklama

"Razem udało nam się z rekordową szybkością zintegrować Ukrainę i Mołdawię z naszą siecią elektryczną. Był to moment historyczny i symboliczny. Teraz musimy zrobić kolejny krok w kierunku pełnego handlu energią elektryczną z Ukrainą. Pod koniec czerwca ruszyły pierwsze transgraniczne giełdy energii elektrycznej w Rumunii, Polsce i Słowacji" - powiedziała Simson.

Czytaj też

Podkreśliła, że taki handel pozwoli Ukrainie osiągnąć zysk, który zrekompensuje jej straty budżetowe spowodowane "efektem wojny". Z kolei UE zyska możliwość pozyskania dodatkowych ilości energii elektrycznej po przystępnych cenach w czasach, gdy ceny energii są szczególnie wysokie. Jednocześnie pozwoli to Unii Europejskiej na zmniejszenie zużycia gazu, który musiałaby zużyć na wyprodukowanie własnej energii elektrycznej.

Reklama

We wtorek w Brukseli odbyło się nieformalne spotkanie ministrów energetyki państw członkowskich UE, w którym uczestniczył minister energetyki Ukrainy.

W marcu Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do europejskiego systemu energetycznego ENTSO-E, a na początku czerwca otrzymała prawo do eksportu swojej energii do Europy.

Źródło:PAP

Komentarze