Reklama

Wiadomości

Tusk: to rząd odpowiada za wzrost cen energii i drożyznę

Fot. European Council/Flickr

Rząd jest odpowiedzialny za wzrost cen energii i drożyznę; władza to odpowiedzialność za to, co się dzieje w kraju - podkreślił we wtorek lider PO Donald Tusk. Póki rządzicie, tak długo odpowiadacie za to, co się dzieje - zwrócił się do rządzących.

Rzecznik rządu Piotr Müller zaapelował w poniedziałek do Tuska, aby "włączył się w działania dotyczące reformy systemu ETS". Rzecznik rząd stwierdził, że to co przewodniczący PO "może dzisiaj zrobić to wspomóc działania polskiego rządu, żeby zreformować patologiczny system handlu emisjami, który powoduje, że kilkadziesiąt procent ceny energii w Polsce zależy od spekulantów emisjami".

Na wtorkowej konferencji prasowej szef PO został zapytany o apel Müllera.

Tusk podkreślił, społeczeństwo zaczyna rozumieć, kto ponosi odpowiedzialność za drożyznę i inflację w Polsce. "To jest władza" - stwierdził.

"Władza to nie są tylko wasze wysokie, bez limitów pensje i gigantyczne środki na wasze biura. Władza to także odpowiedzialność za to, co się dzieje w kraju. A więc, póki rządzicie, tak długo odpowiadacie za to, co się dzieje" - powiedział lider PO pod adresem rządzących.

Odnosząc się do poglądu przedstawicieli rządu, że to polityka klimatyczna UE w największym stopniu przyczynia się do rosnących cen energii i wzrostu inflacji w Polsce, Tusk stwierdził, że to rząd jest odpowiedzialny za wzrost cen energii i drożyznę.

"Czy jesteście gotowi, z jakimś pomysłem, jak zreformować europejski system handlu emisjami? Jeśli jesteście gotowi, to po to jest Rada Europejska, w której siedzi Mateusz Morawiecki, to jest to forum, gdzie się proponuje różne rzeczy i do roboty" - oświadczył Tusk.

Reklama

Komentarze

    Reklama