Reklama

Wiadomości

SAP Utilities Day 2022: od digitalizacji do dekarbonizacji

Fot. Geralt/Pixabay

Według raportu European Electricity Review 2022 , w 2021 roku Polska była liderem pod względem wzrostu wykorzystania węgla w produkcji energii w stosunku do roku 2019. Polska jest też jednym z trzech państw UE najbardziej uzależnionych od surowców kopalnych wykorzystywanych do produkcji elektryczności, obok Malty i Cypru. Podczas SAP Utilities Day 2022 , eksperci pokażą jak digitalizacja sektora energetycznego może wspierać dekarbonizację.

Dekarbonizacja, czyli proces odchodzenia od wydobycia i przetwarzania węgla w produkcji energii, dzieje się tu i teraz. Zaawansowane prace nad powstaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), unijna strategia Fit for 55 oraz rosnące zainteresowaniem wykorzystaniem małych reaktorów atomowych (SMR) przez przemysł to potwierdzenie, że proces odchodzenia od węgla już się zaczął. Wsparciem dla nadchodzących zmian są technologie cyfrowe.

Jak wynika z badań zleconych przez SAP, do 2025 roku koszt produkcji energii z odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna, wiatrowa) i magazynowania energii będzie konkurencyjny w stosunku do tradycyjnych technologii wytwarzania energii w większości regionów geograficznych świata. Z drugiej strony, ruch w kierunku zrównoważonej energii i dekarbonizacji wymaga od firm opracowywania inteligentnych rozwiązań w zakresie wytwarzania i magazynowania energii, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami, przy jednoczesnym dążeniu do efektywności energetycznej we własnej działalności. Przez procesy transformacyjne przechodzi wiele gałęzi i odnóg sektora energetycznego, co wymaga podejmowania trafnych decyzji, opartych o odpowiednio zebrane i przetworzone dane.

Według badań SAP, wykorzystanie odpowiednich narzędzi cyfrowych może przynieść firmom energetycznym 8-10% redukcję kosztów produkcji i magazynowania energii. Jak jeszcze rozwiązania transformacji cyfrowej mogą wspierać proces dekarbonizacji?

SAP Utilities Day 2022 to następca konferencji SAP Power Storm, która w ostatnich latach cieszyła się ogromnym zainteresowaniem sektora energetycznego i utilities. Tegoroczna konferencja skupi się na tematach zrównoważonego rozwoju, budowania inteligentnych przedsiębiorstw oraz transformacji cyfrowej.

To wydarzenie to okazja do zapoznania się z rozwiązaniami SAP Cloud for Sustainable Enterprise oraz innymi narzędziami wspierającymi zrównoważony rozwój, zgodny ze standardami ESG.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się również jakie korzyści płyną z wdrożenia w spółce AquaNet rozwiązań SAP do zarządzania majątkiem technicznym oraz jak włoska firma RetiPiù predykcyjnie zarządza majątkiem technicznym.

PSG podzieli się doświadczeniem w obsłudze klientów infolinii z wykorzystanie, czatbota, a prywatna spółka ciepłownicza opowie o realizacji największej w Polsce transformacji cyfrowej w branży, opartej o chmurę prywatną w modelu RISE with SAP oraz infrastrukturę Google Cloud.

Partnerzy SAP wskażą, jak zrealizować wymogi CSIRRE dzięki rozwiązaniom SAP oraz zaprezentują dedykowany, prekonfigurowany, kompleksowy system dla małych firmy z branży utilities oparty o chmurowe rozwiązania SAP w chmurze Google.

Wien Energy opowie, jak zarządzają projektami i planuje portfel projektów przy pomocy rozwiązań SAP. Poruszone zostaną także takie bieżące tematy jak raportowanie ESG oraz integracje z krajowym systemem efaktury. To również okazaja do lepszego poznania SAP Signavio, SAP Data Warhouse Cloud i SAP Business Technology Platform.

SAP Utilities Day 2022 odbędzie się 25 kwietnia w Poznaniu oraz online. Partnerami wydarzenia są: A2CC, Google Cloud, Plaut, S&T oraz Comtrust. Więcej informacji oraz rejestracja: events.sap.com/pl/2022-sap-utilities-day/

SAP / Materiay prasowe

  • SAP

Komentarze