Reklama

Wiadomości

II edycja konferencji „Współpraca – Energia – Przyszłość”

Autor. Enea

Już po raz drugi na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawiciele Grupy Enea spotkali się z uczniami, nauczycielami i dyrektorami szkół branżowych, by podsumować dotychczasową współpracę patronacką i rozmawiać o wspólnych działaniach  branży energetycznej ze szkolnictwem ponadpodstawowym. Nauczyciele uczestniczyli w warsztacie z doradcą zawodowym, a uczniowie, m.in. w warsztatach z doradztwa zawodowego i pokazach nowoczesnych technologii wykorzystywanych w energetyce. Organizatorem konferencji była Enea.  

Reklama

Dla szkół branżowych i technicznych, które kształcą młodzież pod patronatem Grupy Enea, konferencja  była okazją do spotkania się i rozmów z ekspertami oraz praktykami branży energetycznej. W drugiej  edycji podsumowano dotychczasowe projekty realizowane w ramach programu patronackiego, w którym obecnie uczestniczy 17 szkół z terenu działania Grupy Enea.

Reklama

„Poprzez naszą współpracę chcielibyśmy dawać uczniom możliwość wczesnego poznania pracodawcy, dzięki czemu już na poziomie szkoły średniej młodzież może zdobywać swoje pierwsze zawodowe umiejętności pod okiem fachowców z branży. Wspólnie nie tylko odpowiadamy na potrzeby rynku pracy, ale także go kreujemy. Jako przedsiębiorstwo chcemy wspierać szkoły i nauczycieli w zaopatrywaniu uczniów w umiejętności i kompetencje odpowiadające przyszłości” – mówi Agnieszka Flach, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi GK.

Czytaj też

Zaangażowanie ekspertów – energetyków zaowocowało przygotowaniem wirtualnych lekcji o nowych technologiach, m.in.: sztucznej inteligencji, wodorze, elektromobliności czy fotowoltaice. O tym jak nowe technologie wpływają na branżę energetyczną, ale także na rynek pracy opowiadał prowadzący wydarzenie – Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24.com.  Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat wirtualnej rzeczywistości i przetestować tę technologię podczas wizyty w VR Busie Enei Operator. Na uczniów czekali również pracownicy Enei Elektrowni Połaniec, Enei Wytwarzanie, Enei Nowej Energii i Enei Operator, którzy opowiadali o pracy i możliwości rozwoju w branży. Na wykładach uczniowie dyskutowali m.in. o zaletach i wadach energetyki jądrowej, mieli również szansę zadawania pytań dotyczących konkursu stypendialnego Enei „Moc na start”, którego V edycja została zainaugurowana właśnie podczas konferencji. Elementem finałowym wydarzenia był quiz, podczas którego uczniowie odpowiadali na pytania związane z prezentowanymi tematami, a dziesięcioro z nich z najlepszym wynikiem otrzymało nagrody.

Reklama

Czytaj też

Za sprawą programu patronackiego, we współpracy z Fundacją Enea, szkolne pracownie są wyposażane w urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu. Grupa Enea  pomaga też w opracowaniu programu nauczania opartego na innowacyjnych koncepcjach. Taka forma współpracy przyczynia się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności szkół, a zarazem do podnoszenia kompetencji przyszłych specjalistów na rynku pracy. Tylko w ciągu ostatniego roku z praktyk w Grupie Enea skorzystało ponad trzystu uczniów.

Konferencja „Współpraca – Energia – Przyszłość” została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wojewody Wielkopolskiego – Michała Zielińskiego, Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Reklama

Komentarze

    Reklama