Wiadomości
Niemcy tęsknią za węglem. Celowo niszczą reaktor jądrowy?
Hipokryzja niemieckiej spółki węglowej RWE. Uszkadzają swój reaktor, rozbudowują kopalnię węgla.
Jak pisze Mark Nelson, założyciel think-tanku Radiant Energy Group, niemiecka spółka węglowa RWE uszkadza swój wygaszony reaktor jądrowy Emsland, przez co nie mógłby zostać naprawiony w krótkim czasie. Esmland to jeden z trzech reaktorów, które zostały zamknięte jako ostatnie w kwietniu 2023 r.
GERMAN UTILITY RACES TO DESTROY NUCLEAR REACTOR WHILE EXPANDING COAL MINE
— Mark Nelson (@energybants) October 4, 2023
Management of German coal utility RWE is pushing the limits of national laws against premature dismantling, in order to make their world-class Emsland reactor as hard to restart as possible, sources say.... pic.twitter.com/goh0oCOqvU
Według niemieckiego prawa, dopóki nie zostanie wydane pozwolenie na likwidację elektrowni, reaktory nie mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Ewentualne uszkodzenia muszą być odwracalne w ciągu 12 miesięcy lub krócej. Analityk twierdzi jednak, że wycięto już pręty kontrolne w reaktorze Emsland, ponieważ uznano, że można je naprawić w przeciągu roku. Tymczasem francuski dostawca części jądrowych Framatome, wskazał w prywatnej konwersacji, że regeneracja tych części zajmie od 2 do 2,5 roku.
Po tym, jak rząd niemiecki zdecydował o zamknięciu ostatnich elektrowni jądrowych, prezes RWE, Markus Krebber, mówił , że Niemcy stoją w obliczu niedoborów energii, co powoduje wzrost cen i zagrożenie dla konkurencyjności niemieckiego przemysłu. Zarząd RWE podkreśla swoje plany inwestycji w zieloną energię i mówi o wycofaniu węgla do 2030 r. Jednocześnie demontuje farmę wiatrową, by rozbudować swoją odkrywkową kopalnię węgla brunatnego w Nadrenii Północnej-Westfalii. Ta budowa zasłynęła już w mediach – w związku z nią ewakuowano wioskę Lützerath, co wzbudziło silny sprzeciw aktywistów klimatycznych. W styczniu tego roku protestowało tam kilka tysięcy osób, w tym Greta Thunberg.
#READ[ articles: 1027370 | showThumbnails: true ]
Mark Nelson uważa, że spółka próbuje zabezpieczyć swoje węglowe interesy na wypadek zmiany rządowej polityki jądrowej. Według sondażu z lipca 2023 r. 67 proc. Niemców popiera dalsze korzystanie z energii jądrowej.
Analityk uspokaja też, że reaktor Emsland będzie można naprawić – zajmie to najwyżej 2,5 roku i będzie kosztować maksymalnie 200 mln euro. To wciąż szybsze i tańsze niż budowa innego, nowego źródła taniej energii.