Reklama

Wiadomości

Dąbrowski: renesans węgla przejściowy na drodze do miksu atom + OZE

Fot. Marek Ciapała / www.elbelchatow.pgegiek.pl
Fot. Marek Ciapała / www.elbelchatow.pgegiek.pl

Renesans węgla jest okresem przejściowym na trudne czasy. Elektrownie węglowe powinna zastąpić w naturalny sposób energetyka jądrowa, jak również powinniśmy budować w przyspieszonym tempie źródła odnawialne - mówił na panelu konferencji TOGETAIR prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.

Reklama

Prezes Dąbrowski wziął udział w inauguracyjnym międzynarodowym panelu konferencji, który poświęcony był energetycznej przyszłości Europy oraz bezpieczeństwu energetycznemu Europy. Skupił się w swych wypowiedziach na kwestii zakłóceń geopolitycznych spowodowanych wywołaną przez Rosję wojną, rzutującą także na energetykę.

Reklama

„Powinniśmy się w okresie przejściowym oprzeć na paliwach, które są najbardziej dostępne, a takimi w Polsce są węgiel kamienny oraz brunatny (...). Jest to paliwo najbardziej powszechne i choć jego zużycie spada, to żeby dawać stabilizację i bezpieczeństwo musimy się na tym paliwie oprzeć. Aczkolwiek oczywiście nie ma już odwrotu od procesu odchodzenia od węgla. Do tego dążymy jako przedsiębiorcy, tego oczekują od nas nasi klienci, którzy chcą żyć komfortowo korzystając ze źródeł czystej energii elektrycznej. Jednakże to bezpieczeństwo energetyczne dzisiaj jest na pierwszym miejscu" - powiedział.

Czytaj też

„Renesans węgla jest okresem przejściowym, ale w tym najtrudniejszym okresie, zanim przestawimy się na inne źródła dostaw, musimy zadbać o bezpieczeństwo produkcji energii" - podkreślił Dąbrowski, wskazując przy tym, że Polska dywersyfikuje portfel dostarczycieli paliwa gazowego, by wyeliminować dostawy z kierunku wschodniego. 

Reklama

Zdaniem prezesa PGE oparcie się na węglu ma być pomostem ku miksowi energetycznemu złożonemu z atomu oraz źródeł odnawialnych. „Projekt jądrowy idzie pełną parą, jest prowadzony przez pana ministra Naimskiego. Cały program ma przynieść Polsce sześć wielkoskalowych siłowni jądrowych. W konsekwencji elektrownie węglowe powinna zastąpić w naturalny sposób energetyka jądrowa, ale póki to nie nastąpi, to powinniśmy jednak korzystać z węgla, bo jest to paliwo dostępne oraz bezpieczne. Jednocześnie powinniśmy budować w przyspieszonym tempie źródła odnawialne, żeby sprostać oczekiwaniom Unii Europejskiej, a także oczekiwania naszych klientów" – stwierdził Dąbrowski.

  • PGE
Reklama

Komentarze

    Reklama