Reklama

Wiadomości

21 mld zł we wrześniowej aukcji dla kogeneracji. URE planuje dwa postępowania

Fot. Flickr/Oran Viriyincy/CC.3.0
Fot. Flickr/Oran Viriyincy/CC.3.0

Blisko 21 mld zł będzie do rozdysponowania we wrześniowej aukcji dla jednostek kogeneracji oraz w naborze na indywidualną premię kogeneracyjną – poinformował we wtorek Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Na wrzesień Prezes URE planuje dwa postępowania związane z promowaniem wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Między 16 a 18 września br. odbędzie się trzecia w 2024 r. aukcja CHP (Combined Heat and Power) dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji. Natomiast między 24 a 28 września zaplanowano nabór na premię kogeneracyjną indywidualną.

W aukcji do rozdysponowania przeznaczono wsparcie w łącznej wysokości 3,7 mld zł na sprzedaż 23 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji.

W naborze na premię kogeneracyjną indywidualną maksymalna ilość energii elektrycznej, której sprzedaż może zostać objęta premią, wynosi 72 TWh, a maksymalna wartość tej premii sięga blisko 17,3 mld zł.

Reklama

Wrześniowa aukcja będzie trzecią z zaplanowanych w 2024 r. W pierwszej nie wyłoniono zwycięzców z powodu niespełnienia przez uczestników aukcji warunków określonych w regule wymuszenia konkurencji. W ofercie z najniższą zaproponowaną premią kogeneracyjną wolumen zgłoszonej energii elektrycznej przekroczył 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej ofertami złożonymi przez wszystkich uczestników. W konsekwencji żadna oferta nie mogła wygrać aukcji.

W drugiej aukcji do rozdysponowania było łącznie blisko 4 mld zł, a wsparciem mogło zostać objęte ponad 24 TWh wytworzonej energii elektrycznej. Wygrały cztery oferty złożone przez dwa przedsiębiorstwa; wsparcie dla nich wyniesie łącznie 163 mln zł za sprzedaż ponad 0,628 TWh energii elektrycznej z CHP.

Do pierwszego tegorocznego naboru na indywidualną premię kogeneracyjną nie zgłosił się żaden chętny.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama