Reklama

Elektroenergetyka

W 2020 Chiny uruchomiły trzy razy więcej nowych elektrowni węglowych niż reszta świata

Fot. GPA Photo Archive / Flickr
Fot. GPA Photo Archive / Flickr

W roku 2020 Chiny oddały do użytku aż 38,4 GW nowych mocy zasilanych węglem. Reuters zauważa, że to ponad trzykrotnie więcej niż reszta świata, która per saldo zredukowała wykorzystanie węgla.

Agencja przypomina, że w zeszłym roku Chińczycy zyskali uznanie po tym jak prezydent Xi Jinping zapowiedział, że kraj stanie się neutralny klimatycznie do roku 2060. Nie przeszkodziło to jednak Pekinowi w oddawaniu na potęgę nowych mocy węglowych.

Z danych Global Energy Monitor oraz Centre for Research on Energy and Clean Air płyną wnioski, które stawiają pod sporym znakiem zapytania wiarygodność chińskich deklaracji. W ubiegłym roku oddano do użytku 38,4 GW nowych mocy węglowych. W tym samym czasie reszta świata dokonała redukcji o 17,20 GW. Warto jednak zauważyć, że uwzględniając jednostki wycofane z eksploatacji „węglowa” zdolność produkcyjna Chin wzrosła w ubiegłym roku o "zaledwie" 29,8 GW netto. 

Reklama
Reklama

W ubiegłym roku Pekin zgodził się na budowę kolejnych 36,9 GW mocy węglowych (trzykrotnie więcej niż w 2019). Oznacza to, że aktualnie w planach lub budowie jest aż 247 GW - wystarczyłoby to na zaopatrzenie w energię całych Niemiec.

Eksperci zwracają uwagę, że Chiny były wielokrotnie krytykowane za dążenie do zbyt energochłonnej odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią. Proces został oparty o przemysł ciężki oraz budownictwo. W opinii Global Energy Monitor realizacja planów związanych z zieloną transformacją Państwa Środka wymaga poważnego (i szybkiego) ograniczenia (jeśli nie zakończenia) budowy nowych elektrowni węglowych oraz przyspieszenia wycofywania tego typu jednostek.

Komentarze