Reklama

Elektroenergetyka

Tusk: VAT 0% na prąd to dla rodziny oszczędność 325 zł

Fot. twitter.com/eucopresident
Fot. twitter.com/eucopresident

Nie rozumiem, dlaczego prezes PiS Jarosław Kaczyński zabronił podjąć inicjatywę, którą podjęli na przykład Czesi, dotyczącą umowy z Komisją Europejską o obniżce VAT na przykład na prąd, gaz czy paliwa płynne - powiedział w piątek lider PO Donald Tusk.

Tusk na konferencji prasowej w Warszawie odnosił się do danych Głównego Urzędu Statystycznego, który w piątkowym szacunku flash podał, że inflacja CPI w październiku wyniosła 6,8 proc. rdr. Podkreślał, że mamy do czynienia z dość dramatyczną perspektywą dla polskiej gospodarki, a sprawa dotyczy milionów polskich rodzin.

W tym kontekście szef PO mówił, że nie rozumie dlaczego prezes PiS Jarosław Kaczyński "osobiście zabronił podjąć inicjatywę", którą na przykład podjęli Czesi i inne państwa europejskie, dotyczącą umowy z Komisją Europejską o obniżeniu VAT na przykład na prąd, na gaz, czy na paliwa płynne".

image

 Reklama

"My możemy pomóc sformułować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - jeśli się odważy przeciwstawić tej niezrozumiałej decyzji Kaczyńskiego - takie pismo do Komisji Europejskiej. To nie jest żaden problem i wyliczenia są dość proste i oczywiste" - powiedział lider PO.

Według niego, jeśli "zejdziemy" z VAT-em z 23 proc. do zera, "to moglibyśmy oszczędzić na rodzinę 325 zł, jeśli chodzi o koszt prądu".

"Jeśli chodzi o koszt gazu, to można dokładnie tą samą drogą, w ten sam sposób uzyskać zgodę na obniżenie czasowe VAT-u też z 23 proc. do zera. I dla ogrzewających gazem mieszkania zaoszczędziliby w ten sposób blisko 1000 złotych rocznie, a dla korzystających z gazu, nie tylko jako źródła ogrzewania mieszkania, to byłoby i tak 250 zł oszczędności" - powiedział Tusk.

Jego zdaniem, podobnie można by zrobić, jeśli chodzi o ceny paliw. "Z tych 6 złotych, bo to dzisiaj jest koszt paliwa, do poniżej 5 złotych, konkretnie 4,88 zł, mógłby kosztować litr paliwa tylko dzięki tej decyzji" - powiedział przewodniczący PO. "Z moich rozmów wynika też jednoznacznie, że klimat na zgodę na tego typu decyzje, jest dość oczywisty" - dodał Tusk.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. FeBo

  A czemu tylko 0 % VAT może zrobić -40% VAT . Za Tuska zwroty Vatu to było legalne złodziejstwo wymyślone w siedzibie MF w Warszawie. Kradziono miliardy

 2. Fanklub Daviena i GB

  Pytanie do antypolaka Tuska: kto podniósł VAT do 23% i kto zgodził się na 4x niższe limity Polaków emisji CO2 na głowę niż mają Czesi i 2x niższe niż mają Niemcy i kto zgodził się na rezygnację z prawa weta przez Polskę?... :D

 3. Bob

  Temu Panu dziękujemy. Choć niewątpliwie ma na swoim koncie wybitne osiągnięcia NS2 , PE uchwała z 2021" brexit jest niewybaczalnym błędem historycznym UE" , migranci masowe mordy Paryż, Berlin , Londyn etc.

 4. acs

  Panie Tusk, tylko patrzeć jak inflacja skoczy do 20 %. Możliwe, po tym jak EBC dodrukował 5BLN pustych pieniędzy przez ostatnie 13 lat.

 5. Chiny górą

  Pani Kopacz, premier po tym jak pan Tusk nas opuścił i pojechał do Brukseli, podpisała zobowiązanie o ograniczeniu emisji CO2. Można było pomyśleć. W tym świetle co Tusk mówi to jest demagogia.

 6. x

  Widać znowu wraca do polityki typu "piniendzy nim i nie będzie"... Jak to było? "Obietnice wyborcze są dla tych co w nie wierzą", albo "raz obiecać to jak dwa razy dać..." Niech jedzie do Unii i ją reformuje...

 7. elmo

  O, PO próbuje prześcignąć w populilźmie PiS?? Obniżanie VAT jak rozumiem ma spowodować wysoką konsumpcję elektryczności i zubożenie budżetu. To droga do nikąd. Tylko ból d**y może spowodować zastanowienie się nad tym ile prądu zużywa obywatel X. U mnie wszyscy marnują prąd aż głowa boli mimo że cały czas narzekają na rachunki

Reklama