Reklama

Elektroenergetyka

Naimski zdradza kształt polskiego miksu energetycznego

Fot. Naimski.pl
Fot. Naimski.pl

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, w rozmowie z serwisem internetowym „Česká pozice” opowiedział o planach polskiego rządu dot. miksu energetycznego Polski.

„Nasza nowa polityka energetyczna jest obecnie przygotowywa i właściwie jest już prawie ukończona. Polska energetyka w peskpektywie 30 lat będzie oparta na węglu. Budowane obecnie elektrownie będą nowoczesne, niskoemisyjne i wydajne” – stwierdził sekretarz stanu Piotr Naimski w rozmowie z czeskim serwisem "Česká pozice". Zgodnie z zapowiedzią ministra polityka energetyczna będzie opierać się przede wszystkim na własnych zasobach i jest ona aktualnie konsultowana z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Dopytywany o przewidywany kształt polskiego miksu energetycznego Naimski odpowiedział, że w roku 2050 „połowa energii będzie wytwarzana z węgla, jedna piąta ze źródeł odnawialnych i jedna piąta z energii jądrowej”. Jak wyjaśnił minister Naimski dzięki takim proporcjom Polska będzie w stanie spełnić unijne wymogi odnośnie poziomu dopuszczalnej emisji szkodliwych substancji.

Minister Naimski wyraził także nadzieję na zrealizowanie projektu Baltic Pipe, czyli budowy rurociągu przesyłającego gaz ziemny ze złóż na Morzu Norweskim do Polski. Naimski podkreślił, że jest to już trzecia podjęta próba realizacji tego przedsięwzięcia. Jego zdaniem ukończenie inwestycji w 2022 r. będzie jednak wymagało zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w kolejnych wyborach parlamentarnych.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama