Reklama

Elektroenergetyka

Aktywiści Greenpeace weszli na plac budowy elektrowni Ostrołęka

Fot. Howard Lake / Flickr
Fot. Howard Lake / Flickr

Aktywiści Greenpeace weszli we wtorek w nocy na plac budowy elektrowni Ostrołęka - poinformowała PAP mł. asp. Aneta Waracka z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Dodała, że policjanci podejmowali próby negocjacji z aktywistami; na miejscu jest również policyjny zespół antykonfliktowy.

Jak informuje Greenpeace, grupa aktywistek i aktywistów wspięła się w nocy na ponad stumetrową betonową wieżę znajdującą się na placu budowy elektrowni Ostrołęka C, gdzie umieścili baner z napisem: "NIE dla gazu, NIE dla węgla. TAK dla zielonej transformacji". Na wieży planują umieścić napis: "Węgiel, gaz, kryzys klimatyczny". 

Aktywiści zaznaczają, że chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko nowym inwestycjom w paliwa kopalne, takim jak "wielkie bloki gazowe, które napędzają kryzys klimatyczny". Jak zaznaczają, takie bloki mają powstać m.in. w Ostrołęce i Dolnej Odrze. 

Jak poinformowała w rozmowie z PAP mł. asp. Aneta Waracka z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce aktywiści przebywają na wieży od godz. 3 w nocy. Teren został zabezpieczony przez policję. 

"Przyjęliśmy również zawiadomienie o naruszeniu miru. Do chwili obecnej przesłuchiwaliśmy świadków, prowadziliśmy oględziny i inne czynności na miejscu" - poinformowała Waracka.

Dodała, że policjanci podejmowali próby negocjacji z aktywistami. "Na miejscu jest obecny zespół antykonfliktowy, który próbuje rozmawiać z tymi ludźmi, ale nie podejmują z nami rozmów" - powiedziała. 

Greenpeace zaznacza natomiast, że na szczycie wieży będącej częścią nieukończonej budowy elektrowni Ostrołęka C aktywiści pozostaną tyle czasu, ile zajmie im umieszczenie przekazu skierowanego do rządu. 

Z czwartkowej wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka wynika, że spodziewa się on, że w ciągu półtora miesiąca dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej z wykonawcą w sprawie budowy w Ostrołęce bloku energetycznego opalanego gazem. 

W maju PKN Orlen zadeklarował wstępną gotowość bezpośredniego zaangażowania finansowego w budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka, wyłącznie w przypadku zmiany założeń technologicznych dla inwestycji na technologię opartą na paliwie gazowym. 

PKN Orlen ma 80 proc. udziału w kapitale zakładowym Energi, co odpowiada 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym. Energa posiada 50 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki Elektrownia Ostrołęka, która realizuje inwestycję budowy energetycznego bloku węglowego.(PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama