Reklama

Gaz

EBOR: będziemy współfinansować Korytarz Południowy

  • VLT i układ Alfa Centauri. Fot. Y. Beletsky (LCO)/ESO
    VLT i układ Alfa Centauri. Fot. Y. Beletsky (LCO)/ESO

”Jesteśmy zdeterminowani do udziału w projekcie Południowego Korytarza Gazowego” - poinformował prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Suma Chakrabarti. W ten sposób jasno zadeklarował, że reprezentowana przez niego instytucja włączy się w współfinansowanie inicjatywy.

"EBOR jest gotowy do udzielenia kredytu, a także do pomocy w pożyczce, której udzielić ma inwestycji konsorcjum innych banków. Sam EBOR może przeznaczyć na ten cel 500 milionów dolarów, a konsorcjum banków miliard dolarów kredytu" - poinformował Chakrabarti.

W skład Południowego Korytarza Gazowego wejdą gazociągi: Południowokałkaski, Transanatolijski, Transadriatycki. Obecnie jest to jeden z bardzo niewielu europejskich projektów służących dywersyfikacji źródeł dostaw, który znajduje się w fazie realizacji. Uruchomienie tranzytu surowca tą trasą będzie niosło ze sobą wieloaspektowe korzyści – pozwoli nie tylko zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego błękitnego paliwa, ale stanie się również narzędziem nacisku w negocjacjach z Moskwą, trwale wpływając na architekturę bezpieczeństwa energetycznego Starego Kontynentu. Kilka miesięcy temu aprobatę dla całego przedsięwzięcia wyraziły kraje uczestniczące w szczycie Partnerstwa Wschodniego.

Zobacz także: Sienkiewicz: Hub gazowy to polska racja stanu

Zobacz także: PGNiG: w obecnym kształcie kontrola umów gazowych przez KE kontrowersyjna

 

Reklama

Komentarze

    Reklama