Reklama

Portal o energetyce

Chiny budują największą instalację OZE świata. „Moc dwa raz większa niż cały polski system”

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

W Chinach rozpoczęły się prace nad największą na świecie instalacją energetyki odnawialnej, złożoną z wiatraków i paneli fotowoltaicznych. Łączna moc kompleksu ma wynieść 100 GW - czyli około dwa razy więcej niż moc wszystkich polskich jednostek wytwórczych.

Chiński przywódca Xi Jinping zapowiedział rozpoczęcie prac nad ogromnym kompleksem jednostek odnawialnych, który powstać ma na pustyni Gobi. Instalacja o mocy 100 gigawatów będzie złożona z mocy w elektrowniach wiatrowych oraz fotowoltaicznych. Ma to być zaledwie pierwsza faza znacznie większego projektu polegającego na wykorzystaniu terenów pustynnych do generacji energii elektrycznej.

Dokładne położenie obiektu nie jest znane, lecz budowa tak rozległego kompleksu z pewnością odciśnie zauważalne piętno na krajobrazie, co umożliwi zlokalizowanie instalacji.

Chiny już teraz są światowym liderem energetyki odnawialnej. Jak podaje Reuters, tylko w roku 2020 w Chinach oddano do użytku 71 GW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej. To więcej niż we wszystkich innych krajach świata razem wziętych, gdzie podłączono wtedy do sieci 60,4 GW w wiatrakach. Istotny wzrost zanotowano również w sektorze fotowoltaicznym. Tam przyrost nowych mocy w 2020 roku wyniósł 48,2 GW. Największa chińska elektrownia fotowoltaiczna ma moc 2,2 GW. Z kolei przyrost nowych mocy zainstalowanych w hydroenergetyce wyniósł 12 GW. Można zatem oszacować, że przyrost chińskich mocy w OZE w 2020 roku wyniósł ok. 131 GW. Innymi słowy mówiąc: tylko w ciągu ubiegłego roku Chińczycy oddali do użytku prawie 3 razy więcej mocy w samych OZE niż Polska ma w ogóle w systemie.

image

 Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama