Reklama

Chemia

Wiceprezes Azotów: Grupa zapowiada inwestycje w tzw. zielone nawozy

Fot. Grupa Azoty
Fot. Grupa Azoty

Grupa Azoty pracuje nad kilkunastoma projektami w kierunku spełniania założeń Europejskiego Zielonego Ładu – mówił we wtorek wiceprezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek. Chodzi o projekty w obszarze „zielonych nawozów” i energetyczne - dodał.

Europejski Zielony Ład to zbiór inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, których nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności dla klimatu w Europie do 2050. Zawiera plan działań umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

„Europejski Zielony Ład nie jest dzisiaj dla Grupy Azoty wyzwaniem, któremu Grupa nie sprosta. W tej chwili Grupa Azoty pracuje nad kilkunastoma bardzo poważnymi projektami, które będą nas do tego zielonego ładu prowadziły” – powiedział Janiszek podczas konferencji on-line.

Dodał, że są to projekty nie tylko w obszarze „zielonych nawozów”, ale także energetycznym. Janiszek powiedział, że chodzi o nawozy, które będą spełniały nowe wymagania prawne, produkowane np. na bazie siarczanu magnezu siarczanu amonu, czy nawozy, które będą miały w swoim składzie popioły. Przy ich produkcji będą stosowane założenia obiegu zamkniętego i oszczędność wody.

Reklama
Reklama

„To są nawozy, które będą dostarczały roślinom dodatkowe składniki, które będą niwelowały skutki tzw. szoku klimatycznego, czyli będą pozwalały roślinie lepiej reagować np. na susze, niespodziewane przymrozki czy obfite opady deszczu” – mówił wiceprezes Grypy Azoty Puławy.

Podczas konferencji zaprezentowano nowy produkt Grupy Azoty – nawóz o nazwie Fosfarm.

Źródło:PAP

Komentarze