Reklama

Chemia

Azoty: 226,5 mln złotych zysku po trzech kwartałach 2020 roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zysk netto Grupy Azoty po trzech kwartałach br. przypadający dla akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 226,5 mln zł - poinformowała grupa w raporcie kwartalnym. Rok wcześniej Azoty od stycznia do końca września wypracowały 384,1 mln zł zysku netto.

W raporcie poinformowano też, że w samym trzecim kwartale tego roku zysk netto spadł do 31,3 mln zł z 71,7 mln zł przed rokiem w tym samym okresie.

Grupa podała, że jej przychody po trzech kwartałach 2020 roku wyniosły 7,8 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 8,7 mld zł.

W związku z odnotowanymi spadkami przychodów na skutek wystąpienia pandemii COVID-19, jednostka dominująca oraz niektóre spółki zależne podjęły kroki, aby skorzystać z mechanizmów dofinansowania w ramach ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem pandemii - podała grupa.

W trzecim kwartale jednostka dominująca oraz spółki zależne otrzymały dofinansowanie do wynagrodzeń oraz składek ubezpieczeń społecznych w ramach tzw. Tarczy 4.0 w łącznej kwocie 59 mln zł.

Grupa Azoty to jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie, działający w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw inżynieryjnych, a także produktów OXO i innych chemikaliów. W jej skład wchodzą m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A i Compo Expert Holding GmbH.

Obecnie Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych od 30 czerwca 2008 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama