Reklama

Ropa

Bank Światowy: Ropa będzie tanieć

  • Ilustracja: Raytheon / raytheon.com
    Ilustracja: Raytheon / raytheon.com

W najnowszej publikacji dotyczącej rynków towarowych Bank Światowy postanowił obniżyć prognozę dla cen ropy naftowej w 2015 i 2016 roku. Wynosić ona będzie 52 $ za baryłkę co oznacza spadek o 5 $ w stosunku do lipcowych prognoz BŚ.

Korekta prognozy odzwierciedla dalsze spowolnienie gospodarcze na światowych rynkach, a w szczególności w Chinach. Na obniżkę cen według Banku Światowego wpływać będzie również utrzymująca się nadpodaż surowca oraz perspektywa znacznego  zwiększenia eksportu irańskiej ropy w 2016 roku.

„Już od kilku lat obserwujemy spadki cen większości surowców, w trzecim kwartale 2015 roku światowe rezerwy ropy są nadal bardzo duże, a popyt słaby zwłaszcza na towary przemysłowe dlatego ceny prawdopodobnie utrzymają się na niskim poziomie” – powiedział Jonh Baffes, starszy ekonomista Banku Światowego.

Przypomnijmy, że dziś odbędzie się specjalne spotkanie członków organizacji OPEC w Wiedniu. Do rozmów zaproszone zostały także takie państwa jak Rosja, Meksyk i Brazylia. Głównym celem spotkania będzie omówienie aktualnego stanu światowych rynków energetycznych, a w szczególności cen ropy naftowej. 

Zobacz także: Iran: Zwiększenie eksportu ropy od razu po zniesieniu sankcji gospodarczych

Zobacz także: Były prezez IEA: Przed nami dekada niskich cen ropy

Reklama

Komentarze

    Reklama